Almanya’da e-ticaret pazarı hızla büyüyor

Almanya’da geçtiğimiz sene perakende ürünlerde çevrimiçi satışların oranı yüzde 8.4 iken, bu yıl yüzde 9.4 seviyesine gelerek 42.8 milyar Avroluk bir hacme ulaşması bekleniyor. Yetkililer 2020 yılında bu oranın yüzde 15’e ulaşacağını söylüyorlar. Geçtiğimiz sene yüzde 14 büyüyen e-ticaret piyasasının bu dönem yine iki haneli sayıda kalarak yüzde 13 büyümesi bekleniyor.

IFH Köln’ün yaptığı analizde özellikle bazı kategorilerde ürünlerin çevrimiçi satışının dikkat çekici seviyede arttığı görülüyor. Moda ve Aksesuar sektörü yüzde 6.2’den yüzde 18.9’a, tüketici elektroniği yüzde 8.9’dan yüzde 19.8’e, ofis gereçleri yüzde 5.8’den yüzde 18.3’e ve son olarak hobi gereçleri yüzde 9.7’den yüzde 18.4’e yükselmiş.

Türkiye e-ticaret pazarı için bu yılın ilk yarısında TÜBİSAD, Deloitte, Comscore, BKM, ETİD gibi kurumların bir araya gelerek yayınladıkları ve her yıl sürdürecekleri bir rapor yayınlanmıştı. Nüfus açısından ele aldığımızda Türkiye’nin e-ticaret pazarında hacim olarak Almanya’nın çok gerisinden geldiğini söyleyebiliriz. Ancak ekonomik açıdan gelişmekte olan Türkiye’nin gelecek yıllarda e-ticaret pazarı açısından ulaşacağı hacmi anlamak için Almanya güzel bir örnek teşkil ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz