Rapor dediğin böyle olmalı

0

Hayatım boyunca kaç tane basın toplantısına katıldım sayısını bilemiyorum. Özellikle Türkiye’de “Rapor açıklayacağız” denilerek gerçekleştirilen yerel çalışmalarda göstermelik işlere çok şahit oldum. Ancak bu hafta katıldığım bir toplantı kesinlikle istisnai bir başarıya imza attı.

Öncelikle toplantıya gazeteciler haricinde gelen katılımcılar ortamı bir yıldızlar geçidine çevirmişti.  Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Prof. Dr. Kemal CılızGümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko, TÜBİSAD Yönetim Kurulu üyesi ve Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş,  Elektronik Ticaret İşetmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan OrhunDeloitte Türkiye ortağı Tolga Yaveroğlu, Comscore Türkiye Genel Müdürü Ahmet Damgacıoğlu toplantıya açıklanacak raporun paydaşları olarak gelmişlerdi. Aynı mekanda Intel Türkiye Müdürü Burak Aydın, Index Group CEO’su Erol Bilecik, PayPal Türkiye Müdürü Kıvanç Önen, yılların eskitemediği teknoloji duayeni Mustafa Çağan ve pek çok önemli isim daha bulunuyordu.

Toplantının ana konusu TÜBİSAD ve diğer paydaşlar tarafından hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazarı 2013” raporuydu. Kesinlikle dikkate değer sonuçlar içermesi yanı sıra bence bu raporu eşsiz kılan şey çalışma metodolojisi olmuştu. Peki, neden?

Hep eleştirdik

Türkiye’nin dijital potansiyelinden bahsedilirken kullanılan e-ticaret rakamlarını yıllardır eleştiriyoruz zira pazarın gerçek e-ticaret verilerini yansıtmayan online POS verileri kadar fiziksel bazı işlemlerin yansımaları da bu rakamların içine dahil edilip asla var olmayan rakamlar üzerinden şişirme sonuçlar elde edildiğine şahit oluyorduk.

TÜBİSAD tarafından gerçekleştirilen rapor çalışmasında metodolojiyi Deloitte‘nin belirlemesi ve Comscore, BKM, ETİD gibi çok farklı kaynaklardan verilerin toplanması sonuçların sağlıklı olduğu kadarıyla gerçek verileri yanıstması açısından da başarılı bir işin ortaya çıkmasını sağlamış.

Bu kadar detaylı ve ilk kez hazırlanan raporun bu sene itibariyle bir taban teşkil etmesi ve gelecek yıllarda gelişerek sürdürülecek olması gerçekten Türkiye’de e-Ticaret pazarı açısından değerli bir kaynağın oluşturulması için büyük önem taşıyor.

Peki, Sonuçlar?

Özetle 2013 yılında Türkiye’de 14.0 milyar TL büyüklüğünde bir e-Ticaret pazarı bulunuyor. Bunun 5,1 milyar TL kısmı tatil ve seyahat, 5,0 milyar TL kısmı sadece online perakende ve 2,3 milyar TL kısmı ise çok kanallı perakende tarafından oluşturuluyor. Raporun diğer kırılımlarına burada değinmeyi gereksiz buluyorum zira gayet açıklayıcı ve net bir şekilde raporun kendisine buradan ulaşabilirsiniz.

#Fikir

Türkiye e-Ticaret Pazarı 2013 raporunu gözden geçirirken sadece size sunulan veriler odağında değil başarılı bir raporun nasıl hazırlanmış olduğunu anlayabilme gözü ile bakarsanız size sağlayacağı fayda çok daha fazla olacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>