Amazon 180 bin kişiyi işe almaya hazırlanıyor

0

Başkanlık seçim tartışmaları sırasında Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump ile kişisel olarak kavga ederek Trump’ın öfkesini üzerine çeken Amazon’ın CEO’su Jeff Bezos, şimdi seçilmiş başkan adayı ile arasını düzeltmek için her fırsatı değerlendiriyor.

Trump’ın teknoloji şirketleri ile toplantısına daveti kabul edip barışmak istediğini gösteren Bezos, şimdi de Trump’ın ekonomik vaatleri doğrultusunda, ABD’de 100 bin yeni iş pozisyonu açacağını duyurdu.

Önümüzdeki 18 ay içinde 100 bin kişiyi işe alacağını duyuran Amazon, ayrıca orta vadede, işe alımların toplamda 180 bin kişiye ulaşacağını açıkladı.

30 bin kişiden 300 bin kişiye

2011’de henüz sadece 30 bin çalışanı olan Amazon böylece 2017 ve 2018 içinde toplamda 280 bin kişilik bir çalışan ordusuna sahip olacak. 

180 bin kişilik dev çalışan sayısı ile ABD’nin ve hatta dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüşecek olan Amazon için, bu aşamadan sonra, ani bir krizde büyük nakit sıkıntısı yaşama riski de oluşacak. Tarihsel olarak, IBM, Intel, Microsoft, Nokia, HP gibi dev şirketler, dünyadaki ekonomik krizler sırasında veya teknolojiye/pazara ayak uyduramadıkları için yaşadıkları ani nakit sıkıntısında, çok yüksek sayıdaki çalışanların yarattığı baskı yüzünden zor zamanlar yaşamışlardı.

Henüz çok genç bir şirket olan Amazon için de, 100 bin kişiyi geçen çalışan sayısıyla, yakın gelecekte böyle bir krizin yaşanması riski çok yükselmiş bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>