Amazon akıllı ev işine yatırım yapıyor

0

Amazon Silikon Vadisi’nde kurmuş olduğu donanım araştırma laboratuvarlarına yeni akıllı ev donanımları üretmek amacıyla eleman almaya başladı. Görünen o ki Amazon’un Kindle Fire gibi donanım ürünlerinin arkasındaki grup Lab126 önümüzdeki beş sene boyunca tam performansla çalışmaya devam edecek. CEO Jeff Bezos Kindle Fire’ın tekleyen satışları ve Amazon’un gerçekleşmesi düş olan teknolojilere yatırım yaptığını düşünen yatırımcılarının eleştirilerine rağmen bildiğini okumaya devam ediyor.

Kaynaklar Amazon’un Lab126 çalışmalarına 55 milyon dolar bütçe ayırarak akıllı ev donanımı yarışında Apple ve Google’a karşı yarışma niyetinde olduğunu söylüyor. Google, Apple ve Amazon böylece gelecekte nesnelerin interneti alanında sağlam bir rekabete girecek gibi gözüküyorlar. Teknoloji firmalarının bulaşık makineleri, buzdolapları ve güvenlik sistemlerinin internete bağlanacağı gelecekte yarıştan kopmadan pazardan pay almak için çabaladıkları aşikar.

Ancak mobil endüstri bizlere bir şey öğrettiyse o da üçüncü parti uygulama desteğinin da en az ürünler kadar önemli olduğu. Dolayısıyla Amazon’un nesnelerin internetine yaptığı yatırımda ev aletlerini birbirine bağlayan cihazlar üretmenin yanında bu işlemi çok kolaylaştıracak sistemler de geliştirmesi gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>