Amazon, Çin’den çıkıyor

0

Amazon, Çin’e veda ediyor

ABD’li e-ticaret devi Amazon, Çin pazarından çekileceğini açıkladı. Şirketin Çin’den çıkma tarihi olarak ise 18 Temmuz olarak belirlendi.

Amazon’un Çin’den çıkmasının en önemli gerekçesi ise yerel rekabete dayanamamak oldu. Zira, Çin’in en büyük iki online perakendecisi olan Alibaba ve JD.com ülkedeki e-ticaretin yüzde 82’sini kontrol ediyor. iResearch’in bu verisi 2018 yılına ait.

Amazon 15 yıldır Çin’de idi

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin Çin’deki müşterileri Amazon’un aktif olduğu diğer ülkelerden alışveriş yapmaya devam edebilecek. Amazon, Çin’de e-ticaret sitesini kapatsa da, diğer ürünleriyle Çin’de kalmaya devam edecek. Yani, Amazon Global Store, Global Selling ve Kindle gibi ürünler Çin’de açık kalacak. Ayrıca Amazon Web Services da faaliyetlerini sürdürecek.

Amazon, 2004’te Çin pazarına joyo.com isimli yerel e-ticaret platformunu satın alarak girmişti.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>