Amazon.com.tr: Türkiye’de uzun vadeli düşünüyoruz

0

Richard Marriott, Haziran’da Amazon.com.tr Ülke Müdürü atandı ve bugün basınla bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi

Haziran’da Amazon.com.tr Ülke Müdürü olarak atanan Richard Marriott, bugün basınla bir araya gelerek bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Richard Marriott toplantıda Amazon.com.tr’nin ilk yılını değerlendirdi ve yeni döneme ait planlarını açıkladı.

Amazon.com.tr Ülke Müdürü Richard Marriott, öncelikle olarak Türkiye’de uzun vadeli bulunduklarını söylüyor ve Türkiye pazarındaki ilk yıllarından memnun olduklarını belirtiyor. Türkiye’deki genç ve dinamik nüfusa dikkat çeken Marriott, bu nüfusun taleplerinin artacağını ve bütçelerinin önemli bir kısmını online’da harcayacağını düşünüyor.

Amazon Türkiye’de satılan her şey burada vergilendiriliyor

Richard Marriott, Amazon’un Alexa veya Prime gibi ürünlerinin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği yönündeki soruya şu cevabı veriyor: “Ülkelere göre farklı ürün özelliklerimiz bulunuyor. Bununla birlikte diğer ürünlerimizi Türkiye’ye getirip getirmeme konusunda belirli bir takvimimiz bulunmuyor.”

Marriott’a Amazon’un ülkemizdeki vergilendirmesine ilişkin bir soru geldi ve Marriott, Türkiye’deki sattıkları ürünlerin tamamen burada vergilendirildiğini vurguluyor.  Marriott ayrıca sitede bulunan ürünler hakkında da bilgi verdi ve 16 kategoride 4 milyondan fazla ürün sattıklarını bildiriyor.

Marriott, Amazon’un Türk KOBİ’lere yönelik çalışmaları hakkında da bilgi veriyor. Buna göre, Amazon, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle başlattı. 20 seanslık bu eğitimle KOBİ’lere eğitim veriyor. Bununla birlikte, Amazon ekosistemindeki satıcıların yüzde 50’si KOBİ’lerden oluşuyor ve 20 binden fazla KOBİ’nin cirosu 1 milyon doları aşmış durumda.

Toplantıdan notlar

Amazon.com.tr Istanbul ofisinde ve üçüncü parti olarak çalışılan Gebze’deki operasyon merkezinde 300’den fazla çalışan görev alıyor.

İlk alınan  Amazon.com.tr siparişi Play-Doh oyuncağıydı.

Amazon.com.tr  açıldıgünden bu yana en çok satış yapılan kategoriler cep telefonu, kitap ve PC oldu. Ayrıca bebek bezi de talep gören ürünler arasında yer alıyor.

Ekim ayında Amazon Lojistik, Amazon.com.tr’de satış yapan binlerce kayıtlı işletmenin hizmetine sunuldu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Beklenen Cuma ile Amazon.com.tr, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 16 kategoride yüzde 70’e varan indirimler Türk tüketicileriyle buluşuyor. 26-30 Kasım tarihleri arasında sürecek Beklenen Cuma’yı takiben 2 Aralık’ta sunulacak En İyi Pazartesi indirim fırsatlarıyla tüketicilere sunuluyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>