Amazon drone kurye servisi başlatıyor

0

Drone’lar, yani insansız hava araçları (İHA), bir süreden beri hayatımızda varlar. Daha çok askeri alanlarda gördüğümüz uzaktan kumanda edilen bu uçaklar artık çok daha geniş bir çevrede hizmet veriyor. Bunların sonuncusuysa dağıtım hizmeti.

İnternet alışveriş sitesi Amazon, bir drone filosu kurmak için hazırlık yapıyor. Zira, alanında dünyanın enbüyüğü sayılan şirket, yenilikçi yöntemlerle müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve yeni müşteriler kazanmak istiyor. Amazon, bu amaçla geçtiğimiz günlerde Amerikan Sivil Havacılık otoritesi FAA’ya müracaatta bulundu. Amazon CEO’su Jeff Bezos, İHA’larla kurye hizmeti fikrini ilk olarak geçtiğimiz Aralık ayında ortaya atmıştı.

Amazon, Prime Air adı verilen hizmet ile ağırlığı 2 kilo 270 gramı geçmeyen ürünler müşterilere ulaştırılabilecek. Amazon yöneticilerinden Paul Misener imzalı bir mektupla yapılan başvuruda, şirketin bir süreden beri sekiz ve dokuzuncu nesil İHA’ları test ettiği ifade ediliyor. İHA’lar, kamuoyuna yapılan açıklamalara göre saatte 80 kilometre yol kat edebiliyor.

Drone’ların emniyetli kullanımı tartışılıyor

Ticari drone’ların sağlayacağı avantajlar kadar bunların emniyetli bir şekilde kullanılmaları gereği de kamuoyunda tartışılıyor. Zira, son dönemlerde yaşanan drone kazaları sivil havacılıkta daha kapsayıcı kuralların uygulanması gereğini gündeme getiriyor. ABD ve İngiltere, drone kullanımına sıkı kurallar uygulayan iki ülke olarak biliniyor. Amazon, istediği izni alabilmek için drone’larla temasın kaybedildiği durumlarda araçlara acil iniş yapabilme yetisinin kazandırılacağı sözünü veriyor. Makinelere öğrenme yetisini sağlayacak sistemler üzerinde bir süreden beri çalıştığı bilinen Amazon’un, güvenli uçabilen insansız hava araçları geliştirebileceği belirtiliyor.

FAA’nın, başvuruya olumlu cevap vermesi halinde bu dünyada kurye hizmeti anlamında bir devrim anlamına gelecek. Öyle ki acil ihtiyaç hissettiğiniz bir ürün diğer ulaştırma araçlarından çok daha kısa bir sürede drone’larla kapınıza, kimbilir çatınıza ulaşmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>