Amazon gündelikçi işine giriyor!

0

Türkçe söylendiğinde kulağa komik geliyor ancak Amazon gerçekten de gündelikçi işine giriyor. Evinde temizliğe ihtiyacı olanlar artık Amazon Prime üyeliği sayesinde evlerine temizlikçi çağırabilecekler.

Amazon’un yeni girişimi hakkında henüz resmi bir açıklama yok ancak hem Amazon’dan sızan haberler hem de şirketin temizlik işçisi ilanları bu şüpheleri doğruluyor.

Aslında işin tanımı tan anlamıyla “temizlikçilik” değil. Amazon’un iş ilanlarına göre, bu kişiler ev asistanlığı yapacak. Yani temizliğin yanında yemek pişirmek, alışverişe çıkmak, çamaşırları yıkamak gibi görevleri de olacak.

Servisin şimdilik nerede geçerli olacağı kesin değil ancak iş ilanı verilen bölge ABD’de Seattle. Bu bölgede çok sayıda ev-ofis çalışan profesyonel olduğu da düşünüldüğünde, bu kişilerin ihtiyaç duyduğu asistanlık hizmetlerini sağlamak üzere Amazon’un bir girişimde bulunacağı anlaşılıyor.

İş yaparken eviniz bakımsız kalmasın

Amazon Prime servisi, aylık belli bir ücret karşılığında bazı hizmetleri ücretsiz veya çok uygun fiyatlarla almayı sağlıyor. Örneğin Stream TV yayınlarını ücretsiz alabilen Amazon Prime üyeleri, Amazon üzerinden satın aldıkları ürünleri indirimli kargı ücretleriyle ve beklemeden öncelikli olarak teslim alabiliyorlar.

Amazon’un şimdi kendi bünyesinde istihdam edip sigortasını ve maaşını ödeyeceğini asistanları, ev hizmetleri için uygun günlük, haftalık, aylık ücretlerle kiralayacağı düşünülüyor.

Hizmeti alanlarsa, maaş, sigorta, yemek, yol gibi özlük hakları ödemeleri, vergi sorumlulukları gibi bürokratik işlerle uğraşmadan Amazon’a ödeme yaparak evlerinde asistan çalıştırabilecek ve diledikleri zaman da bu hizmeti almayı durdurabilecekler. Asistan olarak hizmet veren çalışanlarsa, bir müşteri ile işleri bittiğinde bile işsiz kalmadan Amazon’un diğer müşterilerine hizmet vermeye devam edecekler.

Servisin ilgi görmesi halinde ABD’nin diğer şehirlerinde ve Avrupa’da da hizmetin yaygınlaşması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>