İşte Amazon’un yeni patronları

0

Amazon’a tek CEO yetmedi, Jeff Bezos’un yanı sıra iki CEO pozisyonu daha oluşturdu. Online perakende işini ve bulut bilişim departmanını yöneten iki isim, Jeff Wilke ve Andy Jassy de artık birer Amazon CEO’su oldu. Şirketin resmi blog sayfasında yapılan duyuruya göre Jeff Wilke Worldwide Consumer CEO’su olurken, Andy Jassy ise TechInside sayfalarında da sıkça bahsettiğimiz Amazon Web Services (AWS) CEO’su olarak atandı.

Her iki isim de daha önce kendi bölümlerinden sorumlu başkan vekilleri olarak tüm şirketin CEO’su olan Jeff Bezos’a bağlı çalışıyordu. Business Insider haberine göre Bezos’un konumu değişmedi.

Amazon artık üç temel sütun üzerinde çalışıyor

Teknoloji devinin e-ticaret işinden bu yıl elde ettiği 100 milyar doların yanında AWS’nin yıllık 10 milyar dolar cirosu sönük gibi görünebilir. Ancak iki pazar birbirinden çok farklı ve bulut işinde büyük potansiyel olduğunu, geleceğin bulutta olduğunu Jeff Bezos da biliyor. Öte yandan AWS halen en çok kullanılan bulut servisi olarak listeleniyor.

Şirketin yönetim kurulu bu nedenle üç ana sütun üzerinde konumlandırdığı işlerini, Jeff Bezos başta olmak üzere ilk çalışanlar arasında yer alan Wilke ve Jassy’e emanet ediyor. Üç CEO ile yola devam etmenin kesinlikle bir yeniden yapılanma işareti olmadığının altını çizen blog yazısında, bu atamaların daha çok “ilgili çalışanların bir süredir üstlendikleri rolü kendilerine teslim etmek” olduğu belirtiliyor.

Jeff Bezos’tan sonra ne olacak?

Beş yıl önce “Steve Jobs giderse Apple ne olur?” sorusunu soruyorduk. Bugün aynı soru Jeff Bezos sonrası Amazon için gündeme geliyor. Başarılı lider, şirketin devamlılığı için bir “Bezos sonrası” planı yapmak zorunda. Daha önceki bir röportajında kendisinden sonraki şirket patronunu yetiştirme planı üzerinde çalıştıklarını belirten Jeff Bezos, yerini kimin alacağını açıklamamıştı. Ancak bu hafta açıklanan iki yeni CEO Amazon’u geleceğe taşıyacak bir sonraki “ekipler amiri” olarak uygun adaylar oluşturuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>