Amazon kasasız marketlerini açmaya başlıyor

0

Amazon 2016 yılında içinde hiç kasa ve kasiyer bulunmayan, Amazon kullanıcılarının içeri girip istediği her şeyi çantasına atarak serbestçe dışarı çıkabileceği akıllı bir market konsepti tanıtmıştı.

ABD’de insanların yapay zeka nedeniyle işsiz kalma tartışmalarını daha da alevlendiren bu kasiyersiz ve kasasız market konsepti şimdi gerçeğe dönüşmek üzere.

Sıra yok, ödeme yok

Amazon’un yaptığı bir patent başvurusunda, “No Lines. No Checkout. (No, Seriously.)” cümlesini kendi adına tescil ettiği anlaşıldı. “Sıra yok. Ödeme yok. (Cidden yok)” anlamına gelen bu ifade, Amazon’un kasasız robot marketlerini açmaya yaklaştığının işareti olarak kabul edildi.

Şirket içinden sızan bilgilere göreyse Amazon, ‘go’ adını verdiği bu marketleri sadece ABD’de açmakla kalmayacak, kısa süre içinde İngiltere’de de şubeleri hayata geçirecek. İngiltere Amazon için ABD dışındaki önemli bir merkez. Şirketin İngiltere’de çok önemli yapay zeka laboratuvarları, drone geliştirmek merkezleri bulunuyor. Dolayısıyla yapay zekalı marketlerin Avrupa’da ilk olarak İngiltere’de açılması sürpriz olmayacak.

Amazon go marketleri hakkında daha önce yayınlanmış tanıtım filmini aşağıda izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>