Amazon kendi kargo servisini kuruyor

0

E-ticaret dev Amazon, müşterilerinin satın aldığı ürünleri üreticiden alıp tüketiciye ulaştıracak kendi kargo şirketini kuruyor. 

UPS ve FedEx’e rakip olacak

Şirketin resmen açıklamadığı ama Amazon içinden sızan bilgilere göre, kargo işlemleri için yılların UPS ve FedEx ile çalışan Amazon, bu ortaklıklara son vererek, kendi kargo şirketini kuracak.

Shipping with Amazon ismini alacak ola kargo şirketi ilk aşamada Amazon müşterilerine daha avantajlı fiyatlarla kargo seçeneği sunacak. Böylece bir alışverişte hem alışveriş komisyonundan hem de kargo ücretinden kazanç sağlayacak olan Amazon aynı zamanda rakip kargo şirketlerinin de Amazon siparişlerinden elde ettiği kazancı keserek kargo şirketlerine ağır bir darbe vurmuş olacak.

Amazon’un ikinci aşamada ise kengi kargo şirketini tüm diğer kargo işlemlerine açması bekleniyor. Böylece Shipping with Amazon, UPS veya FedEx gibi dünya çapında dev bir kargo şirketine dönüşecek. 

Amazon kısa süre önce de özellikle Amazon’un Prime müşterilerine bir gün içinde yetiştirilme sözü verilen kargoların teslimat hızını artırmak için kargo uçakları satın almış ve kendisi işletmeye başlamıştı.

Amazon’a diş bilediği bilinen ABD Başkanı Trump ise kısa süre önce yaptığı bir açıklamada ABD posta servisinin zarar etmesinin baş nedeni olarak Amazon’u göstermiş, Amazon’un posta servisi ile yaptığı sözleşmede aldığı yüksek indirimlerin ulusal posta servisini ağır zarara soktuğunu iddia etmişti. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>