Amazon, Netflix’le rekabete 4,5 milyar dolar akıtacak

0

Amazon’un hızla değerlenmesi nedeniyle dünyanın en zengin ikinci insanı konumuna yükselen kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, bu konumunu güçlendirmek ve hatta birinciliğe oynamak için yeni bir yatırıma hazırlanıyor.

Stream video alanında büyük kazanç olduğunu fark eden Amazon, kendi Prime Video servisini dünyanın en büyük internet TV/video servisi  Netflix ile yarıştırmak için 4,5 milyar dolarlık yatırım planı yapıyor.

JP Morgan’ın raporuna göre Amazon, sadece 2017 yılı içinde Amazon Prime Video servisinin büyümesi için 4,5 milyar dolarlık bütçeyi kenara ayırmış durumda.

Öte yandan Netflix de 2017’de boş durmayacak ve kendi içerikleri için 6 milyar dolarlık yatırım yapacak. Yani sadece iki video servisi, orijinal içerik üretmek için, sadece 2017 içinde toplam 10,5 milyar dolar harcama yapacak. Bunun da sinema/TV sektöründe büyük bir yankı bulacağı, hiç beklenmedik kadar yüksek kalitede dizi ve filmlerin, internette yayınlanmak üzere hazırlanacağı düşünülüyor.

Bu arada, HBO’nun da 2016 yılında içerikler için harcadığı 2 milyar dolarlık bütçeyi 2017’de yükseltmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>