Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon Prime Video içeriklerine reklamlar geliyor!

Sadece ücretli abonelik değil reklam pastasından da payını almak isteyen dijital platformlara Amazon Prime Video da katıldı
- Advertisement -

Amazon, bir yandan yeni TV şovları ve filmler yaratmak ve içeriklerini zenginleştirmek için daha fazla para harcamaya çalışırken bir yandan da 2024 yılında Prime Video yayın hizmetine reklamlar getirmeye hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre ABD, Almanya, Kanada ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede Amazon Prime videolarında yılbaşından itibaren reklam uygulaması gelecek. İstedikleri içerikleri reklamsız izlemek isteyen Prime aboneleri ise ek bir ücret ödemek zorunda kalacaklar.

ABD’de Amazon Prime’ın reklamsız versiyonu için temel pakete ek olarak aylık ekstra 2,99 dolar fiyatlandırma belirlenmiş durumda. Şirketten yapılan açıklamaya göre Fransa, İtalya, İspanya, Meksika ve Avustralya’da Amazon Prime reklamları ve dolayısıyla ilave bedelli reklamsız üyelik seçeneği yılbaşında değil, 2024 yılının ilerleyen döneminde devreye alınacak. Ülkemizde ise aylık 39 TL fiyatlandırma ile sunulan Amazon Prime hizmetine reklamlar eklenecek mi, reklamsız abonelik seçeneği için ekstra fiyatlandırma ne olacak henüz net olarak bilinmiyor.

Türkiye’de uygulanmayabilir mi?

Aslında dijital platformlarda reklamlı standart abonelik ve ilave ücret karşılığı reklamsız abonelik uygulaması çok yeni sayılmaz. Dünya çapında yayın yapan büyük platformlar arasında bu uygulamayı ilk hayata geçiren 2022 Kasım ayında Netflix olmuştu. Ülkemizde son dönemde çok tartışılan ve yerli içerikleri sonlandırma kararı alan Disney Plus ise Ocak 2023’te benzer bir biçimde reklamlı standart abonelik ve ilave ücret karşılığı reklamsız abonelik uygulamasına geçmişti. Ancak her iki firma da bu farklı modelleri dünyanın pek çok ülkesinde sunsa da Türkiye’de devreye almamışlardı. Amazon da benzer bir biçimde Prime Video’da reklamlı üyelik modelini Türkiye’de devreye almayabilir.  

Bu noktada söz konusu dijital platformların fiyatlandırma politikalarının nasıl ayrıştığı da önemli. 2023 yılı başında yapılan zamlarla birlikte Netflix’te en düşük aylık üyelik ücreti önce 63,99 TL sonrasında ise 99,99 TL’ye çıkarken Disney+’ta ise 64,99 TL olmuştu. Amazon Prime ise aylık üyelik hizmetini 39 TL’den sunuyor. Netflix ve Disney Plus için reklamlı versiyonlar uygulandıkları ülkelerde temel paketlerde az da olsa bir indirimle sunuldu.  

Ülkemizde ise dijital platformların üyelik ücretlerini daha aşağı seviyeye taşıması oldukça zor görülüyor. Amazon yaptığı açıklamada Prime Video servisinin standart abonelere reklamlı olarak sunulacağını, reklam izlemek istemeyen aboneler için ekstra bir “reklamsız izle” seçeneği olacağını doğruluyor. Firma reklamların diğer dijital platformlar ve TV yayınlarından daha kısa tutulacağını açıklamakla birlikte Amazon Prime aboneliğinin tüketicilere sunduğu bedava ve hızlı kargo, Prime Gaming hizmetlerinden yararlanma imkanı ve özel indirimler gibi ekstra hizmetlere dikkat çekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir