Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon’dan yapay zeka destekli görsel oluşturucusu!

Amazon, DALL-E, Midjourney ve Bing AI Image Generator gibi yapay zekâ görüntü oluşturucu botlara rakip olarak konumlandıracağı Titan Image Generator'ı tanıttı

Amazon’un özellikle kurumsal müşterilerine yönelik olarak her sene düzenlediği AWS re:Invent etkinliği tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin ilk gününde Microsoft’un Copilot ürününe her açıdan rakip olma iddiasındaki yapay zekâ destekli kurumsal sohbet robotu Q’yu tanıtan e-ticaret devi bugün ise DALL-E, Midjourney ve Bing AI Image Generator gibi yapay zekâ görüntü oluşturucu botlara rakip olarak konumlandıracağı Titan Image Generator’ı tanıttı.

 Amazon’un Titan jeneratif yapay zeka modelleri ailesinin bir parçası olan Titan Image Generator, bir metin açıklaması ile yeni görüntüler oluşturabiliyor veya mevcut görüntüleri özelleştirebiliyor. AWS Veri ve Yapay Zeka Başkan Yardımcısı Swami Sivasubramanian gerçekleştirdiği sunum sırasında “Örneğin mevcut bir arka planı kolayca bir yağmur ormanı arka planıyla değiştirmek için modeli kullanabilirsiniz,” dedi.

- Advertisement -

Amazon, Titan Image Generator’ın “geniş bir etki alanı yelpazesinde” “çeşitli veri setleri” üzerinde eğitildiğini ve toksisite ve önyargı için yerleşik hafifletmeler içerdiğini söylüyor. Ancak şirket, bu veri setlerinin tam olarak nereden geldiğini ve Titan Image Generator’ı eğitmek için kullandığı görüntülerin tüm yaratıcılarından izin alıp almadığını belirtmiyor. Amazon’dan yapılan açıklamada şu ibareler yer alıyor:

“Bir içerik oluşturucu olarak, İngilizce doğal dil komutlarını kullanarak görüntüleri hızlı bir şekilde oluşturmak ve iyileştirmek için artık Amazon Titan Image Generator’ı kullanabilirsiniz. Bu da reklam, e-ticaret, medya ve eğlence sektörlerindeki şirketlerin büyük hacimlerde ve düşük maliyetle stüdyo kalitesinde, gerçekçi görüntüler oluşturmasına yardımcı oluyor. Model, metin açıklamalarına dayalı olarak birden fazla görüntü seçeneği oluşturarak görüntü konseptleri üzerinde yinelemeyi kolaylaştırır. Model, birden fazla nesne içeren karmaşık istemleri anlayabilir ve ilgili görüntüler üretir. Kapsayıcı niteliklere ve sınırlı bozulmalara sahip gerçekçi görüntüler gibi daha doğru çıktılar oluşturmak için yüksek kaliteli, çeşitli veriler üzerinde eğitilmiştir.

Titan Image Generator’ın görüntü düzenleme özellikleri arasında, yerleşik bir segmentasyon modeli kullanarak bir metin istemi içeren bir görüntüyü otomatik olarak düzenleme yeteneği de yer alıyor. Model, bir görüntünün arka planını genişletmek veya değiştirmek için bir görüntü maskesi ve dış boyama ile boyamayı destekler. Ayrıca görüntü boyutlarını yapılandırabilir ve modelin oluşturmasını istediğiniz görüntü varyasyonlarının sayısını belirleyebilirsiniz.”

Amazon Titan Image Generator şimdilik sadece AWS müşterilerine sunuluyor

Sivasubramanian, Titan Image Generator ile oluşturulan görüntülerin varsayılan olarak “kurcalamaya dayanıklı” görünmez bir filigranla birlikte geleceğini ve bunun yapay zeka tarafından üretilen yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmaya yönelik bir girişim olduğunu söylüyor.

Titan Image Generator şimdilik sadece AWS müşterileri için ön izleme sürümü olarak mevcut, bu nedenle yeni AI görüntü oluşturucuyu deneyebilmek için AWS müşterisi olmanız gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir