Amazon’un ilk çeyrek geliri 60 milyar dolar oldu

0

Şirket büyümesini sürdürse de, gelirlerinde yavaşlama söz konusu

Amazon’un 2019 1Ç gelirleri 60 milyar dolara ulaştı. E-ticaret devi yılın ilk çeyrek veri dün açıkladığı verilere göre, şirketin satışları 59,7 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 17 artış anlamına geliyor.

Amazon’un gelirlerinin dağılımına baktığımızda 35,8 milyar dolarlık bölümünün ABD’den geldiğini görüyoruz. Satışların 16,1 milyar dolarlık bölümü uluslararası pazarlarlardan gelirken, Amazon’un bulut operasyonu olan Amazon Web Services’tan (AWS) 7,6 milyar dolar elde ettiği sonucuna ulaşılıyor.

Gelir artışında yavaşlama başladı

Sonuçları 2018’in 1Ç çeyreği ile karşılaştırdığımızda düşüş görüyoruz. Zira, geçen yılın çeyreğinde Amazon’un satışları Kuzey Amerika’da yüzde 46 artarken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 17 artış var. Uluslararası satışlarda ise geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 34’lük büyümeye karşı bu yılın aynı döneminde yüzde 9’luk artış söz konusu. AWS tarafında da yavaşlama mevcut: 2018 1Ç’te yüzde 49’luk artışa karşılık bu yılın aynı dönemindeki artış yüzde 41 olarak karşımıza çıktı.

Amazon’un ABD’deki e-ticaret verilerini incelediğimizde şu tablo karşımıza çıkıyor: eMarketer’in verilerine göre, şirket ABD e-ticaret pazarının yüzde 44’üne sahip görünüyor. Ülkenin e-ticaret hacmi ise geçen yıl 258 milyar dolar seviyesindeydi.

Amazon aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10’dan fazla faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte, şirketin 18 Temmuz’da Çin’den çıkacağını paylaşmıştık.  

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>