Amazon’un müşteri verileri ABD hükümetinin hedefinde

0

Amazon tarafından yayınlanan şeffaflık raporları yakından takip ediliyor. Özellikle ABD hükümetinin daha fazla kullanıcı bilgisine erişmek istemesi son dönemlerde dikkat çekiyor. Amazon tarafından açıklanan 4. şeffaflık raporunda ulusal güvenlik mektupları hakkında kısıtlı bilgi verilmesi ve çok fazla detay paylaşılmaması da bu konudaki tartışmaları hararetlendirdi.

2016’nın İkinci Yarısında Neler Oldu?

Amazon tarafından paylaşılan şeffaflık raporu 2016’nın ikinci yarısındaki durumu özetliyor. Perşembe akşamı yayınlanan 2016 son altı ay raporunda, yine pek çok önemli veriler sunuldu. Rapor, bir önceki çeyreğe göre biraz düşüş yaşandığına işaret ederken, 6 aylık süreçte Amazon’a toplamda 1,583 farklı talep geldi.

Ülkelere Yönelik Açıklama Yapılmadı

Şirket raporunda özelikle gelen taleplerin hangi ülkelerden geldiği detaylı bir şekilde açıklanmadı. Fakat özellikle ABD dışında yürütülen davalar ile ilgili Amazon için bilgi talebinin geldiği de üstü kapalı bir şekilde olsa da ifade edildi. Aynı zamanda şirket ilgili dönem içerisinde kaldırma emri almamasıyla da dikkat çekti.

Daha önceki raporlarda olduğu gibi yine dönem boyunca ulusal bir güvenlik mektubu gönderilip gönderilmediği noktasındaki sorular yanıtsız kaldı.

Fakat paylaşılan rapor ile birlikte özelikle ABD’de en çok konuşulan konuların başında Amazon için ABD hükümetinin giderek daha da istekli ve talepkar olmasıydı. Özellikle rapor detaylarının sızdırıldığı belirtilen (ve doğrulanmayan) haberlerde ABD’nin önceki dönemlere göre daha fazla kişisel veri talebinde bulunduğu ifade edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>