Techinside Google News
Techinside Google News

AMD siber saldırı iddialarını araştırıyor

AMD, bir hacker grubunun çip üreticisinin veritabanını ele geçirdiğini iddia etmesinden bir gün sonra veri ihlali durumunun olup olmadığını araştırıyor.
- Advertisement -

AMD, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Çalınan AMD verilerine sahip olduğunu iddia eden bir siber suç örgütünün farkındayız. İddiayı ve verilerin önemini araştırmak için kolluk kuvvetleri yetkilileri ve üçüncü taraf barındırma ortağıyla birlikte yakın şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Hangi veriler çalındı?

IntelBroker kullanıcı adını taşıyan bir siber suç grubu, bir hacker forumunda bu ay AMD siber saldırı veri ihlali iddiasıyla ilgili bir paylaşımda bulunmuştu. Çalınan verilerin çalışan ve kullanıcı bilgilerini kapsayan veritabanlarının yanı sıra gelecekteki AMD ürünleri ve teknik özellikleri hakkında bilgiler içerdiği iddia ediliyor. Ele geçirilen diğer veriler arasında AMD’nin finansal durumu, kaynak kodu ve donanım yazılımı da yer alıyor.

IntelBroker, inandırıcı olması açısından, AMD çalışanlarının kurumsal e-posta adresleri ve telefon numaraları dahil olmak üzere çalınan verilerin ekran görüntülerini de paylaştı. Ancak, gösterilen çalışan bilgilerinin “aktif değil” olarak kaydedilmesi, çalışanların artık şirkette çalışmadığını ve e-postaların da geçersiz olduğunu gösteriyor. IntelBroker ayrıca çalınan kullanıcı bilgilerinin hiçbirini yayınlamadı. Bu da hangi ayrıntıların ele geçirilmiş olabileceğini belirsiz hale getiriyor. Ancak diğer ekran görüntüleri AMD‘nin şirket içi dosyaları gibi görünen şeyleri gösteriyor.

Kripto para ile ödeme talebi

AMD siber saldırı IntelBroker, bu verilerle ilgilenenlerin Monero kripto para birimiyle ödeme yapmalarını istiyor. Grup, daha önce Home Depot, Europol ve ABD devlet kurumlarındaki diğer ihlallerle bağlantılı verileri sattığı için manşetlere çıkmıştı.

AMD’nin bu iddialar karşısında nasıl bir adım atacağı ve hangi önlemleri alacağı merak konusu. Siber güvenlik uzmanları, şirketlerin bu tür saldırılara karşı daha dikkatli ve hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir