AMD yonga üreticisi satın aldı

0

AMD yonga üreticisi

AMD yonga üreticisi dev şirket Xilinx’i satın aldı. AMD bu satın alma için 35 milyar dolarlık ödeme yapacak.

AMD yonga üreticisi Xilinx’i satın aldı

Yonga üretimi konusunda dev şirketlerden biri olan Xilinx, AMD tarafından satın aldı. AMD tarafından yapılan açıklamada bu satın almanın bedelinin ise 35 milyar dolar olduğu duyuruldu.

2020 yılında donanım sektöründeki rekabet hız kazanmış durumda. Dev şirketler yeni satın almalar yaparak daha güçlü hale gelmeye çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda NVIDIA, yarı iletken sektörünün önemli üreticilerden ARM’ı, 40 milyar dolar karşılığında satın almıştı. NVIDIA’nın bu satın alımı sonrasında AMD de harkete geçmiş durumda.

1984 yılında kurulan ve köklü bir yonga üreticisi olan Xilinix, AMD tarafından 35 milyar dolar karşılığında satın alındı. Yapılan anlaşma kapsamında özellikle de FPGA yongaları gibi alanlarda Xilinx’in tecrübesinin, AMD için önemli bir kazanım olacağı belirtiliyor. 5G ağ altyapısında önemli bir rol oynayacak FPGA dizileri alanında AMD’nin güçlenmesi, şirketin büyüyebilmesi için kritik bir öneme sahip.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>