Amerika’dan Yapay Zeka için 28 Milyar Dolar!

0

yapay zeka

yapay zeka

Hükümet ile ilgili özel çalışmalar yapması ile bilinen özel istihbarat ve ileri Yapay Zeka teknolojileri geliştiren Harvard Üniversitesi kollarından IARPA(Intelligence Advanced Research Projects Activity), Amerikan Hükümeti ile birlikte özel bir Yapay Zeka projesi için hazırlıklara başlıyor.

Yapay Zeka için 28 milyar Dolar!

Her ne kadar Yapay Zeka geliştirme çalışmaları, ilgili alanın önde gelen isimleri tarafından eleştirilse ve kabullenilmese de, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Yapay Zeka kavramına çok daha gerçekçi bir yaklaşım getirecek adım ise, doğrudan hükümet tarafından atılmış oldu. Birleşik Devletler Hükümeti IARPA’dan, 5 yıllık sürecek fare beyni kopyalama deneyi yapmasını ve 28 milyar Dolar değerinde bütçeyi gözden çıkardığını bildirdi.

yapay zeka

Söz konusu bu 5 yıllık fare beyni kopyalama işleminin asıl amacı ise; farelerin beyninin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve sinirsel ağ haritası oluşturabilmek.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden David Cox tarafından yapılan açıklamaya göre bu laboratuvar ortamında fare beyninin yeniden üretilmesi deneyi, insan beynini anlayabilmek için de bir temel oluşturabilecek.

Aktarılan bilgilere göre bu deney fare beyninin; öğrenme, akılda tutma ve problem çözme gibi pek çok temel işlevlerinin anlaşılması temeline dayanıyor.

Bu deney sonucunda elde edilecek bilgiler ile bir algoritma çıkarmanın mümkün olması ve bu algoritmanın Yapay Zeka için kullanılması bekleniyor.

Aslında buna benzer bir gelişmenin haberini, geçtiğimiz haftalarda IARPA tarafından duymuştuk. IARPA’nın insan beyni benzeri bir beyin taşıyan robot yapma düşünceleri ile ilgili iddialar ortaya atılmıştı. Yeni yaşanan bu gelişmeden sonra, iddiaların tutarlı çıkmış olduğunu düşünmek mümkün hale gelmişe benziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>