Techinside Google News
Techinside Google News

Android kullanıcıları üzgün: WhatsApp, KitKat desteğini sonlandırıyor!

WhatsApp, hem kurumsal hem de kişiden kişiye iletişimi uluslararası düzeyde kolay ve evrensel hale getirdiği için dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması.

Dünya çapındaki erişimi nedeniyle, WhatsApp uygulamasının farklı işletim sistemleri ve işletim sistemi sürümleri üzerinden mümkün olduğunca çok kişinin kullanımına sunulması çok önemli. 

Dünya’nın her yerinde insanlar Android 14‘ü kendilerine sunulan teknolojik kaynaklarla kullanamıyor, bu nedenle bazı insanlar hala KitKat olarak da bilinen Android 4.4‘e kadar uzanan Android sürümlerini kullananlar var. Nisan ayında beta sürümlerin gerçekleşeceğini belirttiğimiz gibi WhatsApp, Android için en yeni uygulama sürümüyle KitKat desteğini sonlandırdı.

- Advertisement -

İlk olarak 2013’te piyasaya sürülen Android 4.4 muhteşem bir başarıydı. Bugüne kadar işletim sisteminin en sevilen sürümlerinden biri haline geldi ve bugün hala çok az sayıda insan tarafından kullanılıyor. Mayıs 2023 itibarıyla dünyanın yalnızca %0,5’i hâlâ Google Play Store‘a erişimi olan ve KitKat üzerinde çalışan bir cihaz kullanıyordu. 

Sayı yıllardır azalıyor ve Jelly Bean’in (Android 4.1–4.3) 2021’de Google desteğini tamamen kaybetmesinin ardından, Android 4.4’ün Google Play Hizmetleri 23.90.99 sürümünün piyasaya sürülmesiyle aynı yöne gitmesinin zamanı gelmişti.

WhatsApp, Android için son sürümündeki desteği kaldırmak için sonunda KitKat zincirlerini çıkardı. Bu, WABetaInfo’nun şu anda gerçekleştiğini bildirdiği tek mobil işletim sistemi uyumluluk değişikliği. Gerçekçi olmak gerekirse, hâlâ Android 4.4 kullanan ve her gün çalışması için WhatsApp’a güvenen kişiler arasındaki fark muhtemelen oldukça küçük; dolayısıyla, WhatsApp’ın mevcut işletim sistemleri için ürünü daha iyi hale getirme yolundaki ekstra genel bakım masraflarını ortadan kaldırıyorsa, o zaman bu iyi bir hamle.

WhatsApp, KitKat desteğini sonlandıran ilk uygulama değil ve kesinlikle son uygulama da olmayacak. Dropbox, işletim sistemi desteğini üç yıldan fazla bir süre önce sonlandırdı ve hatta bundan önce de Android Mesajlar 2018’de eski sürüme olan desteğini bıraktı. Android 4.4 ile yaşadığımız tüm harika anılara rağmen teknoloji dünyası hızla ilerliyor ve bazen en iyisi yola devam etmek.

WhatsApp, son haftalarda Android için halka açık sürümleriyle çok fazla güncelleme yapıyor. Bunların içinde en büyük kararlı sürüm güncellemesi, çoklu hesap geçişinin kullanıma sunulması. 

Cihazınızda birden fazla kopya bulundurmak yerine uygulamanın tek kurulumunda birden fazla WhatsApp hesabının kullanılmasını kolaylaştıryor. Beta sürümünde yalnızca sesli mesajlar ve çıkartmalar test edilmekle kalmıyor, aynı zamanda kilitli sohbetlerin gizlenmesi şeklinde ekstra güvenlik de gelebilir. En çok kullanılan mesajlaşma hizmeti söz konusu olduğunda ne kadar çok güncelleme olursa o kadar iyi olur.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir