AOL, 4.4 milyar dolara Verizon’ın

0

verizon2015’teki yüklü miktar içeren satın almalara bir yenisi eklendi. ABD’nin en büyük telekom operatörlerinden biri olan Verizon, yine ABD’nin en önemli medya kuruluşlarından biri olan AOL’ü bünyesine kattığını açıkladı.

Yapılan resmi açıklamada bahsedilen tutar tam 4.4 milyar dolar. Ancak bu tutarın içinde yalnızca AOL şirketinin olmadığını, iştiraklerinin de dahil olduğunu söylememiz gerek.

Bir medya kuruluşu için yüksek denebilecek bir tutar gibi görünse de işin arkasında sadece haber siteleri değil, AOL adı altında sunulan dijital reklam platformu da bulunuyor.

Verizon’ın alışveriş sepetindeki markaların neler olduğuna baktığımızda alanlarında dünyanın en tanınmış siteleri karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında teknoloji dünyasının yakından tanıdığı TechCrunch ve yeni nesil habercilik alanında örnek gösterilen Huffington Post da bulunuyor.

Açıklanan tutar, hisse başına 50 dolarlık bir bedelin belirlendiği anlamına geliyor. AOL, 2013’te 2.3 milyar dolarlık gelir elde etmiş, net kazancı ise 92,4 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

İddialar gerçek çıktı

Verizon’ın AOL’u satın alacağı dedikoduları 2015 başında da gündeme gelmişti. O dönem bir açıklama yapan Verizon CEO’su Lowell McAdam bu açıklamasında iddianın kesinlikle doğru olmadığını dile getirmiş ve şu açıklamayı yapmıştı: “AOL ve benzeri medya kuruluşları ile ortaklık yapmak gibi girişimler olası. Buna rağmen bizim bu şirket ile ciddi bir görüşme içerisinde olduğumuz bilgisi geçersizdir”.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>