Techinside Google News
Techinside Google News

Apple A17 Pro, Intel ve AMD’nin işlemcilerine meydan okuyor!

Apple tarafından akıllı telefonlar için geliştirilen A17 Pro çip, Geekbench 6'da AMD ve Intel'in işlemcilerine meydan okuyabildiğini ortaya koyuyor
- Advertisement -

Apple, Geekbench 6’nın single-core testindeki A17 Pro puanlarına göre, AMD’nin Ryzen 9 7950X ve Intel’in Core i9-13900K işlemcilerinin %10’u içinde puan aldı.

A17 Pro tek çekirdekli testlerde 2.914 puan alırken, Core i9-13900K 3.223 ve Ryzen 9 7950X 3.172 puan aldı. Bunlar etkileyici sonuçlar olsa da, Apple’ın A17 Pro’sunun 3.75 GHz’de çalışırken Core i9-13900K ve Ryzen 9 7950X’in sırasıyla çok daha yüksek 6.0GHz ve 5.8GHz’de çalıştığını belirtmek gerekiyor.

Tom’s Hardware tarafından belirtildiği üzere, A17 Pro’nun 2.900 puanıyla masaüstü sınıfı işlemcilere meydan okuyabilmesi oldukça büyük bir başarı. Raptor Cove ve Zen 4 çekirdeklerine yaklaşık 3.77GHz’de bile meydan okuyabildiğini kanıtlayabilir. Tabii ki, bu tüm hikayeyi anlatmayan tek bir özel ölçüt.

Bu sonuçlar aynı zamanda A17 Pro’nun tek çekirdekli testte selefi A16 Bionic’e göre %10 daha yüksek puan aldığı anlamına da geliyor ve bu da oldukça etkileyici. Bununla birlikte, çok çekirdekli puanlar söz konusu olduğunda; A17 Pro, A16’dan yalnızca 7.200 veya %3 daha yüksek puan aldı. Ne olursa olsun, bu sonuçlar hala Apple’ın A17 Pro’nun CPU performansını pazarlamasının doğru olduğu anlamına geliyor, ancak Apple’ın herhangi bir gerçek mimari değişiklik yapmadığı ve sadece saatleri artırdığı görülüyor.

M3 daha da iyi görünüyor

Apple A17 Pro SoC’nin Geekbench 6’nın tek çekirdekli testinde ne kadar iyi puan aldığını görmek son derece umut verici. Özel bir test olmasına rağmen, herhangi bir kapasitede masaüstü sınıftakileri eşleştirebilen bir akıllı telefon işlemcisi için inanılmaz ve Apple Silicon’un verimliliğini vurguluyor.

Geçmişte, bu en iyi performans; Apple’ın MacBook’lara bağlı önceki Intel işlemcileri çok geride bırakan yüksek verimli performansa sahip M1 ve M2 serisi çipleri tarafından gösterildi. Ve şimdi, M3 çipinin büyük olasılıkla 2023 gibi erken bir tarihte gelmesiyle, heyecanlanacak daha çok şeyimiz var.

Sadece bir akıllı telefon çipi böyle bir performans sunabiliyorsa, M3’ün gerçekten gelişmiş teknoloji ve bazı ciddi mimari değişikliklerle ne kadar güçlü olacağını hayal edin. M3 destekli Apple MacBook’lar, Intel ve AMD tabanlı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara kıyasla kesinlikle bazı etkileyici kıyaslama puanlarına sahip olacak ve kolayca piyasadaki en iyi MacBook’lardan ve hatta en iyi dizüstü bilgisayarlardan biri haline gelecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir