Apple bağımsız tamirciye açtığı davayı kaybetti

0

iPhone kullanıcılarının, telefonlarını bağımsız telefon tamircilerinde tamir ettirme hakları konusundaki tartışma, ilginç bir gelişmeye tanık oldu.

Kim tamir edecek kavgası

Apple, iPhone’larn sadece kendi mağazaları üzerinden ve kendi yetkilendirdiği servislerde tamir edilmesini istiyor ve iPhone cihazları üzerinde özellikle yedek parça temin edip tamirat yapan bağımsız tamircileri, hak ihlali ile suçluyor zira Apple’ın politikasına göre yedek parça temin etmek sadece Apple servislerinin tekelinde olan bir durum.

bu politika ise iPhone kullanıcılarını, parasını verip satın aldıkları cihazları diledikleri yerde tamir ettiremeyip yüksek fiyatlı ve zaman açısından yoğun çalışan Apple servislerine mahkum ediyor. Telefon tamir süreleri uzuyor, maliyetler artıyor.

Apple kısa süre önce Norveç’teki bir bağımsız tamirciye de aynı politikasıyla dava açmış ve tamircinin cezalandırılmasını istemişti. Ancak, mahkeme Apple’ın planlarını suya düşürdü. Davanın yargıcı iPhone sahiplerinin parasını verip mülkiyetine sahip olduğu bir malı istediği yerde istediği şekilde tamir ettirebileceği ve bu hizmeti vermek isteyenlerle aralarında yapacakları alışverişe Apple’ın müdahil olamayacağına hükmetti. 

Şimdi bu karar Apple’ın sadece Norveç’te değil, tüm Avrupa ülkelerinde iddia ettiği “tamir haklarının” kaybına neden olabilir. Diğer bir deyişle Avrupa’da artık isteyen harkes Apple cihazlarını kendi fiyat tarifeleri ve yedek parça stoğu ile tamir edebilecek.  

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>