Apple bize ne verecek?

1

Apple’ın CEO’su Tim Cook, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla teknoloji gündeminin tepesine oturdu. FBI ile şifre kırma kavgası nedeniyle aylardır gündemden düşmeyen Tim Cook şimdi de firmanın yeni çalışmaları ve iPhone 7 hakkındaki açıklamalar nedeniyle gündemde.

Firmanın 2016’nın ilk çeyreğinde 50 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini, 10 milyar dolar da karları olduğunu açıklayan Tim Cook, başka hiçbir şirketin bu kar rakamına yaklaşamadığını da hatırlattı.

iPhone 7’nin başarısından da emin olduğunun altını çizen Tim Cook, hem iPhone 7 hem de yeni ürünler için çok önemli çalışmalar yaptıklarını da vurguladı. Tim Cook’un röportaj sırasında, “size bugün ihtiyacınız olduğunu bilmediğiniz ama gördükten sonra onsuz yaşayamayacağınız bir şey vereceğiz. Bu aynı zamanda Apple’ın daima hedefi olmuştur,” ifadelerini kullanarak merak da uyandırdı.

Tim Cook Çin’de ne yapacak?

iPhone satışlarını tarihte ilk defa gerilemesinin ardından firmanın hem iPhone 7 ile hem de markaya dinamizm kazandıracak yeni ürünlerle 2016 içinde önemli bir çıkış yapması bekleniyor. Öte yandan elektronik devi Çin’de yaşadığı sorunlar da yatırımcıları endişelendiriyor. Çin devleti, firmanın online mağazası iTunes’da bazı bölümleri kapatmasına neden olan bir dizi yasa çıkartarak online aktiviteleri ciddi baskı altına almıştı. Apple’ın Çin’deki online satışlarını önemli ölçüde etkileyecek bu girişim nedeniyle firma iTunes’un online kitap ve film satış bölümlerini Çin için kapatmak zorunda kalmıştı. Tim Cook ise, Çin’deki bu gelişmeye karşı yeterince güçlü lobi yapmadığı ve Apple’ın çıkarlarını koruyamadığı için yatırımcılar tarafından ağır şekilde eleştirilmişti. Apple’ın şimdi Çin’de nasıl bir strateji uygulayacağı merak ediliyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>