Apple Çin’de AR-GE merkezi kuruyor

0

Apple, Çin’de iki yeni AR-GE merkezi kurmak için 507 milyon dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu. Apple daha önce de Beijing ve Shenzen’de iki AR-GE ofisi açacağını duyurmuştu ancak bu ikisinin bütçesi 45 milyon dolarla sınırlıydı.

Ülkenin iki büyük şehri, Shanghai ve Suzhou’da kurulacak olan yeni AR-GE merkezleri şirketin lokal teknoloji şirketleri ile işbirliğini geliştirerek Apple’ın Çin’deki varlığını güçlendirme amacını taşıyor.

Apple, Çin’deki varlığını korumak için önemli bir çaba sarf ediyor. Geçtiğimiz yıl Çin’in Apple uygulama marketine önemli erişim yasakları getirmesi, Apple hissedarlarını kızdırmış, hissedarlar CEO Tim Cook’u Çin yönetimi ile iyi ilişkiler kuramamakla suçlamışlardı. Bunun üzerine Tim Cook apar topar Çin’e giderek devlet liderleri ile görüşerek, önemli sözler vermek durumunda kalmıştı. Çin’de açılan 507 milyon dolarlık iki AR-GE merkezinin de bu sözlerden biri olduğu düşünülüyor.

Yeni merkezler sayesinde Çin’li teknoloji şirketleri, Apple’ın deneyimlerinden önemli kazanımlar elde edecekler. Apple mühendisleri ile birlikte ürün geliştirecek olan Çin’li mühendisler ve şirketler, önemli bir teknoloji avantajı elde edecekler. Apple’ın bu şirketlerle işbirliği onların dünyaya açılmasına da yardımcı olacak.

Apple ayrıca, yerel okullarda ve üniversitelerde de çeşitli projelere destek vererek öğrencilerin eğitimine katkıda bulunacak.

Apple’ın Çin’deki tüm bu çabalarını 1 milyardan fazla insanın yer aldığı Çin pazarından her yıl onlarca milyar dolar kazanmanın maliyeti olarak görmek gerekiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>