Apple Çinli kullanıcıların verilerini Çin’de saklıyor

0

apple gelirleri

Çin’in Apple’a yaptığı baskılar sonucunu vermeye başladı. Şirket, Çinli kullanıcıların verilerini Çin’de saklamak üzere ülkede dev bir veri merkezi kurdu.

Bütün veriler artık Çin’in elinde

Apple, verilerin tasnif edilmesi için Çin devleti tarafından desteklenen ortağının veri merkezine taşıdığı kullanıcı verilerini böylece resmen Çin devletine teslim etmiş oldu. Bu veriler 131 milyon Çinli’nin iCloud bulut hesaplarını içeriyor. Böylece Çin devleti artık istediği iCloud hesabında saklanan her şeyi kolayca görebilecek. 

Çinli kullanıcıların verileri bugüne kadar Çin dışındaki sunucularda tutuluyordu ancak Çin verilerin ülke içine getirilmesi ve kendi kontrol ettiği bir veri merkezinde saklanması için Apple’a baskı yapıyordu.

Bu talebe uymayan Google’ın Çin pazarından çıkmak zorunda kaldığının farkında olan Apple aynı sonla karşılaşmamak için devletin kurallarına uymak zorunda kaldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>