Apple, Facebook’u engelleyecek

0

Facebook’un dünyanın en büyük sosyal ağı haline dönüşmesi onun aynı zamanda milyarlarca insanı takip etmesine neden oldu. Ancak neredeyse dünyadaki her telefonda yüklü olan Zuckerberg uygulamaları aynı zamanda kullanıcıların her hareketini takip ediyor olabilir mi?

Facebook ne kadar derinde?

Bu tartışma medyanın yeni gündem maddesi ve Facebook’ta şimdi senatonun alt çalışma gruplarında kullanıcılarını ne kadar izlediklerini, hangi bilgilere eriştiklerini ve bu bilgileri kimlere sattıklarını açıklamakla uğraşıyor. Zira, Facebook’un kullanıcılardan elde ettiği mahrem veya hassas kişisel verileri Çin gibi telefon üreticisi “rakip” ülkeler de okuyabiliyor mu ve bu bilgileri kullanarak ne yapıyorlar? ABD yönetimi şimdi kontrol edilemez bir deve dönüşmüş Facebook üzerinden bu sorulara cevap arıyor.

Ancak aynı zamanda Apple da Facebook’a karşı önlem almanın zamanının geldiğini düşünüyor. Dev şirket, iOS 12 ile gelecek özellikler arasında Apple cihazlarına yüklenecek Facebook uygulamalarının takip özelliğinin engellenmesinin de bulunduğunu açıkladı. Yani Facebook uygulamaları iOS 12 kullanıcılarını kişisel verilerine artık “kafasına göre” ulaşamayacak. Bu da elbette Facebook’un reklam pazarlaması konusundaki başarısına vurulacak büyük bir darbe anlamına geliyor. 

Apple’ın bu kararı alması da bir sürpriz değil zira Apple artık cihaz satıcısı rolünden, reklam satışına odaklanmak istiyor ve kendi kullanıcılarının verilerini çalarak reklam piyasasında ona rakip olacak bir Facebook istemiyor. Anca iOS kullanıcılarının derin nefes alması için henüz erken zira Facebook’un erişemediği ve reklam verenlere satamadığı kişisel verilere artık Apple ulaşacak ve reklam verenlere satmaya başlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>