FBI çözümü buldu, iPhone davasını kapattı

0

Kaliforniya’nın San Bernardino şehrinde 2 Aralık 2015 günü gerçekleşen ve 22 kişinin hayatını kaybettiği saldırı, teknoloji dünyasında benzeri görülmemiş bir davanın fitilini ateşledi. Olayın faillerinden biri olan Syed Rizwan Farook’a ait olan bir iPhone cihazındaki verilere erişmek isteyen Adalet Bakanlığı’nın destek talebine olumsuz yanıt gelince Apple FBI ile bir anda karşı karşıya geldi.

Ne koşulda olursa olsun, kullanıcı gizliliğinden ödün vermek istemeyen Apple, aynı zamanda diğer ülkelerde benzer taleplere kapı aralayacağı gerekçesiyle “devlet zoruyla telefona sızmaya” yanaşmıyor. FBI ise davada kritik rol oynayan böylesi bir işlem için Apple’ı sonuna kadar zorlamaya kararlı…

Apple FBI mücadelesine üçüncü şahıslar dahil oldu

İki gün öncesine kadar tablo bu şekildeydi. Adalet Bakanlığı, Apple karşısında Kaliforniya mahkemelerinde açtığı davayı dün geri çekti. Sebebi ise araya giren gizemli bir üçüncü tarafın, telefondaki bilgileri ele geçirmek için FBI’a yardımcı olarak Farook’un iPhone’una girebilmesi oldu. Bakanlık açıklamasına göre “Hükümet şüphelinin telefonundaki veriye başarıyla ulaştı ve artık Apple’ın mahkeme kararıyla mecburi desteğine ihtiyacı yok.”

Devlet organları geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bu gizemli yardımcının destek önerisi üzerine davayı ertelemişti. Anlaşılan önerilen yöntem işe yaradı ve federaller iPhone içindeki kritik verilere ulaşmayı başardı. Apple yetkilileri konuyla ilgili sessizliklerini korurken, hükümet kanadı kullanılan yöntem ya da iPhone içinde erişilen bilgilerin işe yarayıp yaramadığı hakkında bilgi vermedi.

Ayrıca, hükümetin bu yöntemi gelecekteki benzer davalarda da kullanıp kullanmayacağı şimdilik bilinmiyor. Yetkiler “Şimdilik San Bernardino davasına odaklanmış durumdayız. Gelecekteki senaryolar hakkında yorum yapamayız” diyor. Yöntemin şüpheliye ait olan iOS 9 yüklü iPhone 5C dışında bir model ve yazılım sürümünde çalışıp çalışmadığı da şimdilik meçhul.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>