Techinside Google News
Techinside Google News

Apple gerçeklerinden çıkartılması gereken ders

Apple’ın 626 milyar dolar değerindeki hisselerini hayal edebiliyor musunuz? Arkasındaki ilginç gerçeklerden Türkiye'nin çıkarması gereken dersler var.
- Advertisement -

iPhone’un popülaritesi Apple’ı diğer PC tabanlı bilgisyar üreticileri ile mücadele eden zayıf bir şirket olmaktan inanılmaz bir hızla kurtararak piyasadaki tartışmasız en başarılı tüketici elektroniği şirketi haline getirdi.

Apple’ın ne kadar büyük olduğunun altını çizmek için şirket hakkında aklınızı kaybetmenize sebep olacak bazı gerçekleri derledik:

– Apple’ın son çeyrekteki geliri 42,1 milyar dolardı. Bu değer Türkmenistan’ın ekonomisinden daha büyük.

– Apple’ın elinde 155 milyar dolar nakit bulunuyor. Bu para 316 milyon nüfuslu Amerika’da herkese eşit pay düşecek şekilde paylaştırıldığında kişi başına 490 dolar düşüyor.

– Bu nakit miktarı ile aynı zamanda 22.384 adet Gulfstream G650 alınıp üzerine yakıt için biraz para da arttırılabiliyor.

gulfstream6501

– Apple geçtiğimiz çeyrekte 5,52 milyon adet Mac sattı. Bunları dağıtıyor olsaydı Ankara ve Giresun’da oturan herkesi kişisel bilgisayar sahibi yapabilirdi.

– Apple geçtiğimiz çeyrekte 39,3 milyon adet iPhone sattı. Bu sayı Kanada’nın nüfusundan fazla.

– Apple milli bir ekonomi olsaydı Belçika ve Venezuela arasında dünyanın en büyük 27. ekonomisi olurdu.

– Apple’ın 2014 mali yılındaki geliri olan 39,4 milyar dolar ile Snapchat 3 kereden fazla satın alınabilir.

– Apple ile kendisinden bir sonraki en değerli şirket olan ExxonMobile arasındaki değer farkı olan yaklaşık 221 milyar dolar ile Lockheed Martin’den tanesi 138 milyon dolara 1601 adet F-22 savaş uçağı alınabilir.

Hickam's total force integration

– Apple geçtiğimiz 12 ayda tam 243 milyon adet iOS cihazı sattı. Yani Amerika’nın nüfusunun yüzde 77’sine birer adet cihaz düşerken her Kuzey Koreliye 10 adet cihaz düşüyor.

– Apple geçtiğimiz çeyrekte çalışan başına 258 adet olmak üzere 12,9 milyon adet iPad sattı.

– Apple’ın önümüzdeki iki yılda yaklaşık 30 milyon civarı Apple Watch satması bekleniyor. Her bir saati en az 350 dolardan satacağını varsaydığımızda şirket toplam 10,5 milyar dolarlık bir gelir elde edebiliyor ve bu sayı da Nikaragua ekonomisinin büyüklüğüne neredeyse eşit.

– Başka bir açıdan baktığımızda ise Apple Watch’ın gelirlerinin 2016 yılının sonuna kadar Roman Abromovich’in “Eclipse” yatını 433 kereden fazla satın almaya yeteceği söylenebilir.

roman-abramovich-eclipse-yacht

Bu rakamlar Türkiye için ne anlama geliyor?

“Teknoloji, Tasarım ve Pazarlama” Bunlar ticari başarıya giden yolda mutlaka kullanılması gereken üç temel bileşen haline dönüştü. Ülkemizde tasarım ve pazarlama konusunda başarılı kaynaklara ve şirketlere sahibiz ancak bunu teknoloji alanında da sağlamamız gerekiyor. Bunu başarmak için en değerli doğal kaynak olan genç bir nüfusa sahibiz ancak bunu doğru eğitim ve yönlendirme ile işlememiz gerekiyor. Apple gibi firmalar durdukları yerde, sadece Steve Jobs veya Steve Wozniak gibi isimlerin bir araya gelmesi ile oluşmuyor. Dünyanın en değerli tohumunu doğru toprağa ekip, doğru şekilde bakmadığınız takdirde filizlenmesi mümkün değildir. Türkiye’nin sorunu kaynaklarda değil maalesef onları nasıl kullandığımız ile alakalı. Apple’ın başarısından bu dersi çıkarmalı ve hem politik, hem siyasi, hem de eğitim açısından stratejilerimizi belirlemeliyiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

8 YORUMLAR

 1. Taglara bakıyorum da, kişiliklerinde ve kurumsal felsefelerinde klasizmi iktidara getirenler birarada. Dünya tiniyse onlarla oydaşma eğiliminde. Neyse ki garabet ve üyeleri için durum kötü değil. Argelere kimlerin devlet erkanı gitmemiş, klavyeleri için ricada bulunmamıştır?

  Teknoloji mi üreteceksiniz? Kimseyi kaale almak yok.
  Başta klasizmi ve yüzde şampiyonlarını..

 2. Ilgili yuzdelerin Almanya, Japonya, Italya, Avustralya, Fransa’da bir anlam taşımadığı kısa bir duzmantikla savunulabilir. Modern Tin tema giymez, tercih eder. Oysa Arkaik Tin seve seve giyer. Bunda hiçbir behis görmediği gibi kontrastı bayiltacak derecede ileriye gider. Bu pencereden Yunanistan, Irak, Malezya, Rusya, Çin, Peru, Vietnam, Kuzey Kore gibi yüzdeler önemsizdir.

  Çünkü kendileri önemsizdir, çünkü felsefe okumazlar, çünkü arabesk ve arkaiktirler, çünkü despotturlar, çünkü pazardirlar, çünkü taklitcidirler, çünkü cani ve kabalardır. Şımarık ve küstah.

  Arabam yapılsın ama despotik cani tinlerin yüzdeleri esas alınmasın. Esas alanların klasizmleri görülsün..

 3. eger bü ülkede teknoliji üreten biii veestel
  bi de casper var bünlar ürettikçe ülke ekonomisi büyüyor bü ülkede vatan computer teknosa bimeks gold gibi media mark gibi teknolijiler devi oldugu müddetce bizim iphone yeetişmemiz utopya gibi 100de 1 olasılık durum bu

 4. Asıl sorun Türkiye’nin sana “sen olma hakkı” nı vermemesi… Türkiye’de farklı olamazsın, oldurmazlar… Daha kötüsü vasatlık övülür , yüceltilir. Herkes gibi düşünmen için sanki herkes işbirliği yapmıştır… Yani olmaz, kısaca olmaz…

 5. Projelerim var, melek yatırımcı bulamıyorum, param var proje üreticileri yok, şirketim var, proje fikirleri sunan, fizibilite çalışmalarını tamamlamış, parası olan sermayedarlar yok! Türkiye bir memur ülkesidir. Bunu kabullenemiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir