Apple hisseleri çakıldı!

0

Apple hisseleri

Koronavirüs vakalarının ardından Apple hisseleri düşmeye devam ediyor. Apple’ın Çin’deki faaliyetlerinin doğrudan etkilenmesi, şirket hisselerine olumsuz yansıdı.

Apple hisseleri dibe vurdu

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Teknoloji şirketleri de salgın tehlikesi bulunan yerlerdeki faaliyetlerine ara verme/durdurma kararı alıyor.

Üretim merkezi Çin olan Apple ise bu salgından ekonomik anlamda en çok etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Çin merkezli kaynaklara göre Ocak ve Şubat aylarında iPhone satışlarında yaklaşık yüzde 75’lik bir düşüş yaşandı. Hatta salgın nedeniyle 42 Apple mağazası bir süre kapalı kaldı. Şu anda ise sadece 29 mağaza belirli saatler aralığında hizmet veriyor.

2019 yılı Ocak ayı verilerine göre 5 milyon adet iPhone cihaz satılırken, 2020 Ocak ayı verilerine göre 2 milyon, Şubat ayında ise 500 binden az iPhone satışı gerçekleşti.

Satışlardaki bu keskin düşüş, şirketin hisselerine de direkt olarak olumsuz bir şekilde yansıdı. Hisse senetleri 271 dolar seviyelerine kadar gerileyen Apple, 100 milyar dolar civarında bir kayıp yaşamış oldu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>