Techinside Google News
Techinside Google News

Apple iPad’i nasıl kurtarabilir?

iPad bir büyüme krizinin içinde. Apple tüketici pazarını doyurmuş durumda, dolayısıyla kurumsal satışları arttırmak için IBM ile anlaşma yaptı. 
- Advertisement -
TechInside Analizi:  Daha önce Phabletler’in neden tabletleri öldüreceğine dair bir analiz yayınlamıştık. Bu durumdan en çok etkilenen tablet pazarının lideri konumundaki Apple’ın iPad ürün ailesi olabilir. Apple’ın bu olası tehlikeden kurtulması için önündeki tek seçenek yenilikçilik ile çok daha gelişmiş teknolojileri kullanıcı ile buluşturmasından geçiyor. Aksi takdirde Apple kendi oluşturduğu pazarın çöküşü ile önemli bir cephede kaybedebilir.

iPad uzun değiştirme döngüsü adı verilen bir şeye sahip ve bu da tüketicilerin Apple her yeni iPad çıkardığında yeni bir model almaya çok gönüllü olmadığı anlamına geliyor. Bazı tüketiciler ilk nesil iPad’lerinden bile memnun!

Fakat Apple’ın satışları hızlandırmak için bir sonraki iPad’e ekleyebileceği oldukça özellik var. Kırılmaz camdan değiştirilebilir pile kadar bir sonraki iPad’i devrimsel bir cihaz olarak niteleyebilecek özellikleri inceledik.

sapphire-glass

Safir Cam. GT Advanced Display’in ultra dayanıklı safir camını iPhone 6’nın ekranında göreceğimizi düşünüyorduk fakat Apple onu sadece kamerada kullandı. Safir Cam çizilmeye önceki iPhone modellerinde kullanılan Corning’in Gorilla Glass’ından çok daha dayanıklı. iPad’e bir safir cam güncellemesinin iyi geleceğini düşünüyoruz. Bu, şirketin tabletin dayanıklılığı hakkında endişelerini de giderecektir. Ne yazık ki Apple’ın ana safir tedarikçisi iflasını verdi. İşi başka bir şirketin üstlenmesi gerekecek.
a-reversible-usb-charger

Ters de takılabilen USB kablosu. Ters takılabilen bir USB kablosu özellikle tabletleriyle yapışık olan insanlar için iPad’in kullanıcı deneyimini iyileştirecektir.

Kablosuz Şarj. Hazır şarj kablosu konusundayken: kablosuz şarj bir sonraki iPad için büyük bir avantaj olacaktır, sadece kolaylık konusunda bile. Teknoloji hali hazırda mevcut, Apple’ın sadece bunu kitlelere ulaştırması gerekiyor.

an-even-higher-resolution-screen

Daha da yüksek çözünürlük. iPad Air 2 şimdiden 264 PPI (inç başına düşen piksel) değerine sahip, fakat “gereğinden fazla piksele sahip ekran” diye bir şeyin olmayacağını düşünüyoruz. iPhone 6 Plus’ta PPI değeri 401! Hedef sayı bu olmalı.

Daha uzun pil ömrü. iPad Air 2 10 saatlik pil ömrüne sahip fakat daha da iyi bir pil ömrünün hem tüketicileri hem şirketleri kendine çekeceğini düşünüyoruz.

a-replaceable-battery

Değiştirilebilir pil. Daha uzun bir pil ömrünün dışında değiştirilebilir pilin iPad kullanıcıları için büyük bir nimet olacağını düşünüyoruz. Bu iPad’in değiştirilme döngüsünü arttıracağından Apple’ın aradığı kurumsal siparişleri teşvik edebilir.

Çıkartılabilir hafıza. Apple’ın iPad’e yakın zamanda çıkartılabilir hafıza ekleyeceğini düşünmememize rağmen bu tableti kişiselleştirmeyi çok daha kolay ve tabletin kendisini çok daha ucuz yapabilir.

a-better-front-facing-camera

Daha iyi bir ön kamera. iPad bir video konferans aracı olarak yüksek potansiyele sahip fakat bu deneyim sadece iPad’in ön kamerası kadar iyi olabilir. Bir kamera güncellemesi şu erken sabah toplantılarını daha çekilir kılabilir.

Daha fazla renk seçeneği. Apple ürünlerini gümüş, gri ve altın gibi şık renklerle sunmak istiyor, peki ya kırmızı iPad olsa? Apple’ın Apple Watch’ta sunduğu kadar kişiselleştirme seçeneğini iPad’in de hak ettiğini düşünüyoruz.

more-color-options

Apple Watch’taki gibi dokunsal geribildirim. Dokunsal geribildirim, yani bir şeye dokunduğunuzda telefonunuzun titremesi, yazı yazmak gibi şeyler için çok iyi olacaktır. Bu belge düzenlemenin ön plana çıktığı iPad için özellikle geçerlidir.

Bu teknoloji hali hazırda Apple Watch’ta mevcut ve ilk kez iPad Air 3’te bulunsa harika olurdu.

a-programmable-home-button

Programlanabilir ana ekran tuşu. Ana ekran tuşu zaten Siri ile konuşmak veya kullanıcıları ana ekrana geri döndürmek için kullanılıyor ama biz ana ekran tuşunun durumlara özel fırsatlar barındırdığını düşünüyoruz. Mesela o tuşa üç kere basıldığında kamera açılacak şekilde ayarlamayı istemez miydiniz? Veya iki uzun basışın Spotify uygulamasını açmasını?

waterproof

Suya dayanıklılık. Tüm bunların üzerine su geçirmez bir iPad muhteşem olurdu. Samsung şimdiden telefonlarını su geçirmez olarak sunmaya başladı. Elbette bu özellik tabletin şık tasarımını bozma pahasına gelmemeli ama Apple fanlarının bir sonraki ana ürünü için sıraya girmelerine yetecek bir başka sebep olabilir.

Bu yazının orjinali BusinessInsider’da yayınlanmıştır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

3 YORUMLAR

  1. bu söyledikleriniz zaten android tabletlerde var mesela değiştirilebilir batarya yapsa apple yani arka kapak çıksa ben o tableti almam kırmızı renkte zaten apple ın karizmasını çizer hali hazırdaki renkler gayet yeterli bu söyledikleriniz apple ı apple yapan şeyler bunları değiştirmesi bence hoş değil

  2. Bunları söyleyebiliyosanız alpple’ın üslubunu hiç ama hiç anlayamamışsınız demektir. Apple hangi üründe pille kullanıcıyı uğraştırdı? isteyen verir servise yenisiyle değişir. Apple bir özelliği mükemmel sunmadan cihazlarına eklemiyor. Evet android tabletlerde saydıklarınızın hepsi var ama mükemmel değiller. Stabil ve kullanıcı dostu olabildiğinde Apple zaten bunu ürünlerinde hemen kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir