Apple işlemci üretmeye mi başlıyor?

0

Bir zamanların batmak üzere olan PC üreticisiysken MP3 player satarak iflastan kurtulan, bugünün ise telefon satarak dünyanın en zengin şirketi olan Apple yeni bir sektöre adım atmak üzere.

iPhone ve iPad’lerin üreticisi dünyaca ünlü şirket, sonunda varoluşundaki en büyük eksikliğin, işlemci üretmek olduğunun farkına varmış olacak ki, mikro işlemci üretmek üzere hazırlık yaptığını işaret eden önemli adımlar atmaya başladı.

İki İngiliz şirketi Apple yüzünden battı

Apple’ın iPhone ve iPad’leri için güç yönetimi işlemcileri üreten İngiliz mikro işlemci şirketi Dialog Semiconductor’ın bazı önemli mühendisleri bu hafta Tim Cook’un şirketinde iş başı yaptı. Aynı zamanda, Apple’ın kendi içinde mikro işlemci üretmek için hazırlık yaptığına dair söylentilerin ortaya çıkmasıya Dialog Semiconductor’ın borsadaki hisseleri ani bir düşüş yaşadı.

Öte yandan yine Apple için farklı görevleri yürüten işlemciler üreten bir başka İngiliz mikro işlemci şirketi Imagination Technologies de, 2018 için Apple ile sözleşmesini yenileyemedi ve Apple’ın şirketle artık çalışmayacağının anlaşılmasının ardından şirket yok pahasına el değiştirdi.

Tüm bu işaretler ve Apple içinden sızan bilgiler, Apple’ın 2018’de bir sürpriz yaparak mikro işlemci üretmeye başlayacağını gösteriyor. Şirketin, diğer alanlarda da yaptığı gibi, ilk aşamada işlemcilerini dışarı satmadan sadece kendi ürünlerinde kullanacağı düşünülüyor zira Apple’ın geliştirdiği teknolojileri başka firmalarla paylaşarak kendine rakip yaratmayı çok sevmediği biliniyor.

Dolayısıyla Apple, piyasadaki diğer işlemci üreticileri olan Samsung, Intel veya Qualcomm için henüz bir rakip haline dönüşecek gibi görünmüyor ancak onlardan işlemci almayarak kendi ihtiyacını kendisinin karşılaşaması da sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>