Apple otonom sürüş testi için izin aldı

0

Otomobil üretecek mi, üretmeyecek mi tartışmaları devam ederken Apple sürpriz yaparak Kalifoniya’da otonom sürüş testleri için izin aldı.

Apple’ın kendi otonom sürüş teknolojisini geliştirmiş ve trafik içinde test etmeye hazır hale getirmiş olduğunu ifade eden bu gelişme, şirketin yakında Google’ın Waymo’suna rakip olacağını gösteriyor.

Öte yandan Kaliforniya’da otonom sürüş testi için izin alabilmek için firmaların otonom araçlarıyla ilgili bazı detayları halka açık şekilde paylaşması gerekiyor. Bunların arasında, araçlarının otonom olarak kaç kilometre yol kat ettiği gibi bilgiler de yer alıyor. Dolayısıyla, çalışmalarını gizlilik içinde sürdürmeyi seven Apple’ın bu kez, çalışmanın her adımında detayları halkla paylaşacak olması onun için de bir ilk olacak. Medyanın gözünün de Apple araçlarının otonom performansı üzerine çevrilmesi bekleniyor.

Şirket içinden daha önce sızan bilgilere göre Apple yöneticilerinin, otonom sürüş teknolojisi geliştiren ekibe bu işin Apple için karlı olup olmayacağını anlaması için 2017 boyunca süre tanıdığı vurgulanıyordu. Kaliforniya’daki testlerin sonucuna göre Apple’ın otomobil üretip üretmemeye karar vermesi de mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>