Apple Pay Çin’e Açılıyor

0

apple-pay-watch-launch

Apple’ın mobil ödeme sistemi Apple Pay, geçtiğimiz yıl kullanıma girdiğinde, mobil ödeme konusunda büyük bir devrim yaratmıştı. Google’ın cüzdan uygulaması yıllardır kullanımda olmasına rağmen yeterli alt yapı ve destek sağlanmadığı için, Android kullanıcılarının farkında bile olmadığı bir servis olarak başarısızlık konusunda tarihi bir örnek olmuştu. Ancak Apple, hizmeti kullanıma açmadan önce ABD’nin en büyük mağaza zincirleri ve bankaları ile anlaşmalar yaparak ve hizmeti doğru şekilde lanse ederek, iPhone kullanıcılarını Apple Pay’ı kullanmaya teşvik etmişti.

Şimdi ise Apple, ödeme sistemi için çok büyük bir adım olacak, Çin pazarına giriş yapıyor. Teknolojik ürünleri kullanmaya çok hevesli ve meraklı olan Çinli kullanıcıları, alışverişlerinde nakit veya kredi kartı kullanmak yerine, iPhone’larını kullanarak ödeme işlemini hızlıca gerçekleştirmeye teşvik edecek olan Apple, bu sayede önemli bir gelir de elde edecek. Çok büyük hacimli Çin pazarında, alışverişlerden alacağı komisyon ile rakiplerine karşı büyük bir nakit akışı avantajı kazanacak olan Apple’ın bu sayede borsada da büyük bir sıçrama yapması bekleniyor.

2016’nın erken döneminde hizmete girecek olan Apple Pay’ı, Çin’in en büyük 15 bankası da destekliyor. Bu da, Çin’deki iPhone sahiplerinin kredi kartlarını Apple Pay’e kolayca tanıtabileceği ve bu bankanın müşterisi olan işyerlerinde iPhone ile ödemeye kolaylık sağlanacağı anlamına geliyor. Üstelik Çin’deki Apple Pay servisinde, Apple Watch desteği de bulunacak. Yani, Çinli tüketici artık kolundaki saat ile süper marketteki alışverişini kolayca ödeyip evininin yolunu tutabilecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>