Apple Pay şampiyon, ikinci kim?

0

apple payApple Pay bir yana, mobil cüzdanlar 2015’i hayal kırıklığıyla kapattı. İsabetli TMT 2015 Öngörüleri ile başarılı tahminler yapan Deloitte bile yalnızca temassız mobil ödeme alanında çuvalladı ve Deloitte Kanada Yöneticisi Duncan Stewart’un açıklamasına göre mobil cüzdan yaygınlığı yüzde 5’in üstüne çıkamadı.

Buna karşın pazara herkesten önce giren Apple Pay, ilk olmanın avantajını kullanıyor. iPhone 6’nın piyasaya sürülmesinden hemen sonra, Ekim 2014’te ABD’de kullanıma açılan Apple Pay, temassız ödemeye uyumlu NFC terminallerin artışı ve sistemin Avrupa’da hizmete girmesi gibi gelişmeler sonucunda bugün 12 milyon aylık kullanıcıya ulaştı.

Crone Consulting tarafından yayınlanan mobil ödeme sağlayıcıları raporunda Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay’i masaya yatırıyor. Aylık kullanıcı açısından değerlendirildiğinde Apple Pay’in her iki rakibini ikiye katladığı görülüyor. Rapora göre Apple Pay’i her ay 12 milyon kişi kullanıyor. Android Pay ve Samsung Pay ise 5’er milyon kullanıcı barajını henüz aşmış görünüyor.

apple pay android pay samsung pay

Apple Pay lider ama ne zamana kadar?

Ne var ki satır aralarına baktığımızda, Apple Pay için sektörün panayır gibi olmadığı anlaşılıyor. Zira servisin en büyük iki rakibi olan Android Pay ve Samsung Pay, neredeyse bir yıl geriden geliyor ve buna rağmen hızla kullanıcı kitlesini genişletiyor. Öyle ki, her iki servisin kullanıcı sayısı Apple Pay’den daha hızlı artıyor. Bu oran devam ederse, bir yıl içinde hem Samsung hem de Google mobil ödeme alanında Apple’a nal toplatabilir.

Fast Company bir yıl sonrası için liderliğe en yakın adayı Samsung Pay olarak görüyor. Çünkü üç servisin de sunduğu NFC temassız terminal desteğinin yanı sıra, Samsung Pay’de manyetik kart şeridini de destekleyen bir teknoloji bulunuyor. Geçen yıl Samsung’un satın aldığı Loop tarafından geliştirilen bu teknoloji sayesinde Galaxy serisi ve telefon sahipleri, telefonlarını tıpkı kredi kartı tutar gibi POS cihazına yakın tutarak ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Kısacası, Samsung Pay teorik olarak POS cihazı bulunan her işletmede geçiyor. Yine de Balat’ta bir kıraathanede gördüğünüz POS makinesinde Samsung Pay’i kullanmakta diretmemenizde fayda var.

wallet war

100 Android telefondan birinde mobil ödeme kullanılıyor

Toplam uyumlu cihazların mobil ödeme kullanıcısına oranı da dikkate alınması gereken bir diğer konu. 2017’ye kimin lider gireceğini biraz da kimin ne kadar uyumlu cihazı olduğu belirleyecek. Mevcut duruma baktığımızda, Apple Pay uyumlu iPhone kullanıcılarının sadece yüzde 6’sının mobil ödeme yaptığını görüyoruz. Samsung Pay’de bu oran yüzde 4, Android Pay’de ise yüzde 1 seviyesinde. Elbette Google’ın geniş yelpazeli cihaz desteğini burada es geçmemek gerekiyor.

Forrester Research, üç yıl içinde mobil ödeme pazarının 142 milyar dolarlık bir hacme ulaşmasını bekliyor. Şimdilik “üç büyükler” olarak nitelendirilen bu servislere yakın zamanda yeni girişimlerin ve fintek pazarında yükselen isimlerin de rekabette diş göstermesi bekleniyor. Bakalım pazar önümüzdeki süreçte nasıl bir değişim gösterecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>