Techinside Google News
Techinside Google News

Apple Pay’in bankalara maliyeti ortaya çıktı

Son yıllarda sırlarını saklamakta eskisi kadar başarılı olamayan Apple'ın bankalar ile yaptığı Apple Pay anlaşmalarından bazı maddeler gün ışığına çıktı.
- Advertisement -

Apple’ın kredi kartı şirketleri ve bankalar ile yaptığı Apple Pay ödemelerinin işlenmesi ile ilgili ‘‘ticari anlaşma’’ büyük oranda gizlilik içinde tutuluyordu ancak görünen o ki bir hisse analisti anlaşmanın ön protokolünü ele geçirdi ve bazı temel noktaları yayınladı.

Anlaşmayı basitçe özetleyen Keefe, Bruyette & Woods’dan Sanjay Sakhrani Apple’ın Apple Pay için yaptığı ücretlendirmelerin tahmin ettiği sınırlar içerisinde kaldığı yorumu yaptı. Sakhrani’nin yazdığına göre ön protokolde Apple’ın her bir kredi kartı ödemesinden yüzde 0,15, her banka kartı ödemesinden ise 1,5 kuruş (yarım peni) komisyon alacağı belirtilmiş. Kredi kartı ağları Apple’ın ücretlerini anlaşmalı bankalardan toplayarak Apple’a ödeyecekler.

Sakhrani’nin raporunda ayrıca Apple’ın anlaşmalı bankalara portfolyolarındaki MasterCard veya Visa kartlarının en az yüzde 95’inin Apple Pay’e katılmasını şart koştuğu belirtiliyor. Bu bankalar aynı zamanda Apple için oldukça fazla miktarda operasyonel veri toplamak zorundalar. Sakhrani, ön protokolde neredeyse üç düzineye yakın veri göstergesi belirlendiğini yazıyor. Bunlar arasında kredi kartları ve banka kartlarının ödeme hacimleri, mağazalardan ve uygulama içi yapılan satışların karşılaştırılması, ödeme hacmine göre en büyük 100 satıcı sıralaması ve ortalama ödeme miktarı bulunuyor.

Sakhrani Apple ve anlaşmalı bankalar arasında görülen sıkı ilişkiden duyduğu şaşkınlığı da dile getiriyor. Aynı zamanda kredi kartı şirketlerinin (Visa, MasterCard, American Express gibi) ödeme işlemeye yüksek derecede dahil olduğuna inanıyor. ‘‘Visa ve MasterCard şifrelemenin güvenlik açısından da öte ilginç bir şekilde platformda Apple için büyük bir operasyonel rol de oynuyor gözüküyorlar ve bu onları ilgili yapıyor.’’ diye yazıyor.

Apple Pay sadece iPhone 6 için ve mağaza içi ödemelerde geçerli ancak Apple hizmeti açtığı ilk 24 saatte tam 1 milyon kayıt aldı.

Bu makale ilk kez VentureBeat sitesinde yayınlanmıştır.

TechInside Analizi: Apple’ın Apple Pay ile pazarda kuracağı büyük mobil ödeme ekosisteminin dışında kalmak istemeyen bankaların anlaşma şartları üzerin de çok fazla oynama yapamadığına inanıyoruz. Apple Pay’in Apple’a kazandıracakları ve ödeme sistemleri ekosisteminde üstleneceği rolü gelecek aylarda daha iyi görebileceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir