Apple pil tedariki için Çinli üreticilerle görüşüyor

0

Apple pil tedariki

Apple pil tedariki için Çin merkezli üreticilerle görüşüyor. CATL ve BYD Apple’ın görüşmeye devam ettiği şirketler arasında yer alıyor.

Apple pil tedariki için karar aşamasında

Apple Inc, Çinli CATL ve BYD ile elektrikli otomobili için pil tedariki konusunda görüşmelerde bulunuyor. Apple’ın ABD’de potansiyel pil üretim merkezleri inşa etmeyi planlamasının, bu görüşmelerin arkasındaki ana neden olduğu belirtiliyor.

Tesla dahil olmak üzere ana otomobil üreticilerine hizmet veren CATL, fiyat sorunlarına ek olarak Washington ve Pekin arasındaki siyasi gerilimlerden kaynaklanan bir ABD üretim birimi inşa etme konusunda isteksiz. Görüşmeler sonrasında Apple, başka pil tedarikçileriyle görüşmek durumunda kalabilir.

Apple, daha pahalı olan nikel ve kobalt yerine demir kullandıkları için tedariki daha ucuz olabilen lityum demir fosfat pilleri kullanmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük otomotiv akü üreticisi CATL ve dünyanın 4 numaralı BYD konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. Bu haberlerden sonra CATL ve BYD hisseleri artış gösterdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>