Apple, Qualcomm ile anlaştı, davalar geri çekildi

0

Apple, Qualcomm ile aralarındaki ihtilaflar için anlaştıklarını açıkladı. Apple’ın internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, iki şirket bugüne kadar süre gelen anlaşmazlıkların çözümü için çeşitli mahkemelerde açtıkları davaları geri çektiklerini bildirdi. Davaların geri çekilmesi karşılığında Apple, Qualcomm’a ödeme yapacak. Paylaşılan açıklamada bu miktara yer verilmedi.

İki şirket ayrıca 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere altı yıllık bir lisans anlaşması da imzaladı. Bu anlaşmanın iki yıl uzatma seçeneği de mevcut. Anlaşma kapsamında Qualcomm, Apple’a çipset tedarik edecek.

İki şirketi karşı karşıya getiren patent davalarından biri fotoğraf, diğeri de dokunmatik ekran hakkındaydı. İki patent, Apple’ın görüntüleri iOS’ta nasıl yeniden biçimlendirdiğini ve işletim sisteminin dokunmatik ekrana nasıl tepki verdiğini ele alıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>