Techinside Google News
Techinside Google News

Apple, sürücüsüz otomobil girişimi drive.ai’ı satın alıyor

Apple satın almayla sürücüsüz otomobillere ilgisini devam ettiriyor

Apple, sürücüsüz otomobil girişimi drive.ai’ı satın alacağını açıkladı. Bloomberg’te yayımlanan habere göre, Apple’ın drive.ai’a satın alma için ödediği miktar paylaşılmadı

- Advertisement -

Satın almayla ilgili dikkat çeken nokta şu: Apple, drive.ai’ın “acqui-hire” denen yöntemle bünyesine katıyor. Yani, girişimin sadece çalışanları Apple bünyesine geçecek. Apple, drive.ai’ın herhangi bir ürün ve hizmetinden faydalanamayacak ve fikrî mülkiyetini kullanamayacak.

Drive.ai 200 milyon dolar değerlemeye ulaştı

2015’te kurulan drive.ai, bugüne kadar 77 milyon dolar yatırım aldı. Sürücüsüz araçlar için yazılım geliştiren girişimin 200 milyon dolar değerlemeye ulaştığı belirtiliyor. Bununla birlikte, şirkete yakın kaynaklar drive.ai’ın bir süredir zor durumda olduğunu ve yeteri kadar ilgi çekmediğini ifade ediyor.

Apple’ın sürücüsüz otomobillere ilgisi inişli çıkışlı

Apple’ın sürücüsüz otomobillere ilgisi ise dalgalı bir seyir gösteriyor. Şirket sürücüsüz otomobil testleri için Volkswagen ile işbirliğine gitmiş ve testlere başlamıştı. Ocak ayında Project Titan adlı sürücüsüz otomobil projesinde çalışan 200 kişiyi şirket içinde başka görevlere kaydıran Apple, sürücüsüz otomobil alanındaki çalışmalarının süreceğini bildirmişti. Öte yandan, Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz Kasım ayında CNN’de yayımlanan röportajında şirket olarak sürücüsüz otomobillerin yazılım tarafıyla ilgilendiklerini söylemişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir