Apple, sürücüsüz otomobil girişimi drive.ai’ı satın alıyor

0

Apple satın almayla sürücüsüz otomobillere ilgisini devam ettiriyor

Apple, sürücüsüz otomobil girişimi drive.ai’ı satın alacağını açıkladı. Bloomberg’te yayımlanan habere göre, Apple’ın drive.ai’a satın alma için ödediği miktar paylaşılmadı

Satın almayla ilgili dikkat çeken nokta şu: Apple, drive.ai’ın “acqui-hire” denen yöntemle bünyesine katıyor. Yani, girişimin sadece çalışanları Apple bünyesine geçecek. Apple, drive.ai’ın herhangi bir ürün ve hizmetinden faydalanamayacak ve fikrî mülkiyetini kullanamayacak.

Drive.ai 200 milyon dolar değerlemeye ulaştı

2015’te kurulan drive.ai, bugüne kadar 77 milyon dolar yatırım aldı. Sürücüsüz araçlar için yazılım geliştiren girişimin 200 milyon dolar değerlemeye ulaştığı belirtiliyor. Bununla birlikte, şirkete yakın kaynaklar drive.ai’ın bir süredir zor durumda olduğunu ve yeteri kadar ilgi çekmediğini ifade ediyor.

Apple’ın sürücüsüz otomobillere ilgisi inişli çıkışlı

Apple’ın sürücüsüz otomobillere ilgisi ise dalgalı bir seyir gösteriyor. Şirket sürücüsüz otomobil testleri için Volkswagen ile işbirliğine gitmiş ve testlere başlamıştı. Ocak ayında Project Titan adlı sürücüsüz otomobil projesinde çalışan 200 kişiyi şirket içinde başka görevlere kaydıran Apple, sürücüsüz otomobil alanındaki çalışmalarının süreceğini bildirmişti. Öte yandan, Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz Kasım ayında CNN’de yayımlanan röportajında şirket olarak sürücüsüz otomobillerin yazılım tarafıyla ilgilendiklerini söylemişti.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>