Bu mektup Apple’ın planlarını bozabilir

0

Avrupa’daki yayılma stratejisi çerçevesinde İrlanda’da açılacak yeni Apple veri merkezi hakkında detayları daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise elimizde daha net veriler var, Apple’ın ülkeye getireceği elektrik yüküne kadar hem de! Galway İlçe Meclisine sunulan bir belgeye erişen Business Insider, Apple’ın açmayı planladığı toplamda sekiz veri merkezinin, ülkedeki elektrik tüketimini yüzde 8,2 oanında artıracağını ortaya çıkardı.

Allan Daly adında bir kişinin meclise geçtiğimiz yılın mayıs ayında gönderdiği gönderdiği mektup, İrlanda’da açılması beklenen 850 milyon euroluk veri merkezinin ülkedeki enerji kaynakları ve elektrik tüketimine yapacağı etki üzerine endişeleri paylaşıyor.

Apple veri merkezi Avrupalı kullanıcılara yarayacak

Apple, İrlanda’da açacağı veri merkeziyle Avrupa’da iTunes, App Store, iMessage ve Haritalar gibi servislerini kullanan cihaz sahiplerine daha iyi hizmet sunmayı hedefliyor. Konuyla ilgili yayınlanan Şubat 2015 tarihli basın bildirisinde ise bahsi geçen tesisin tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacağı belirtiliyor.

Öte yandan ilçe meclisine detaylı bir doküman gönderen Daly, Apple’ın veri merkezinin elektrik gücü ihtiyacının devasa boyutlarda olacağını anlatarak söze başladığı mektubunda, hedeflenen sekiz veri merkezi de kurulduğunda ülkenin elektriğinin ne kadarını harcayacağını anlatıyor. Elbette burada yüzde 8,2 oranına İrlanda’nın mevcut tüketimi baz alınarak ulaşılıyor. Tüm tesislerin tamamlanması ise 15 yılı bulacak. Bu süreçte ülkenin enerji üretim gücü ve tüketim oranının ne olacağı gözardı ediliyor.

Apple McQueen ile kendi bulutuna geçecek

Uzmanlar: Yüzde 8,2 oranında tüketim mümkün

Buna karşın Daly, Apple’ın veri merkezinin İrlanda’daki en büyük tekil elektrik kullanıcısı olacağına dikkat çekiyor. Apple’ın veri merkezini açacağı bölgenin de sorumlusu olan Galway İlçe Meclisine şirketin sunduğu “Çevresel Etki Bildirimi” adlı belgede ise teklif edilen kurulumda 30 megawatt güç gerektiği belirtiliyor ve tüm tesis tamamlandığında bunun 240 MW mertebesine çıkacağı açıklanıyor.

Daly ise mektubunda tüm veri merkezlerinin 7/24 çalışır durumda olması gerektiğinden, yıllık tüketimin 262,8 gigawatt saat olacağını, 8 tesis tamamlandığında ise bunun sekize katlanarak, İrlanda’nın 2015 yılında toplam elektrik tüketimi olan 25.780 gigawatt saatin neredeyse onda biri olacağına dikkat çekiyor. Konuya ilişkin görüş bildiren Leeds Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Ian Bitterlin ise, yüzde 8,2 artışın olanaklar dahilinde olduğunu söylüyor.

Apple’ın yapmayı planladığı 263 bin metrekarelik veri merkezi binası, Derrydonnel Ormanı’nın ortasında bulunuyor ve şimdilik önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Şirket ilk etapta yerel yönetimden sadece tek bir bina için onay istedi. Önümüzdeki 15 yıla yayılacak sekiz veri merkezinin her biri için yeniden onay alınması gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>