Apple’dan Avrupa’ya 1,7 milyar Euro’luk yatırım

1

Apple-Campus-Concept-Art-TopVeri merkezleri, özellikle fazla enerji tüketmeleri nedeniyle yüksek maliyetler içerir. Bunu gidermek içinse, özellikle son yıllarda yenilenebilir enerji kullanarak bu maliyetleri düşürme yoluna gidiliyor.

Greenpeace’in bu konudaki “Clicking Clean: How companies are Creating the Green Internet” başlıklı kapsamlı raporu, hangi şirketin enerji sarfiyatını düşürmede ve çevre dostu nitelik kazanmada daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu listenin üst sıralarındaki şirketlerden biri olan Apple, aynı yaklaşımı tekrarlayarak Avrupa’daki yeni veri merkezinde yenilenebilir enerjiden en fazla yararlanabileceği Danimarka’yı seçti.

%100 yenilenebilir enerji

Toplam 1,7 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek iki yeni veri merkezinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanılması hedefleniyor. Toplam 166 bin metrekarelik alana kurulacak olan bu iki merkezin 2017 yılında hizmet vermeye başlaması hedefleniyor. Apple’ın Avrupa’daki tek yatırımı Danimarka değil, şirketin İrlanda’daki yatırımlarıyla birlikte toplam yatırımının bu miktara ulaşması bekleniyor.

Yatırımın büyüklüğü, çalışacak kişi sayısını da doğrudan etkiliyor. Apple, halihazırda Avrupa ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Şirket merkezinden yapılan açıklamaya göre 672 bin kişi Apple ürün ve hizmetleriyle geçimini sağlarken, 530 bin kişi ise iOS uygulamaları geliştirerek para kazanıyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>