Techinside Google News
Techinside Google News

Apple verileri, IBM analizleri ile tıp projelerine destek olacak

IBM ve Apple ortaklığıyla tıp araştırmalarında bir dönüşüm gerçekleşiyor.
- Advertisement -

AppleIBMKısa bir süre önce yapılan açıklama ile IBM ile Apple, dünyanın dört bir yanındaki tıp araştırmacılarının hızlı ve kolay sonuç elde edebilmelerini sağlayacak işbirliğine imza attıklarını duyurdu. Anlaşma kapsamında IBM’in Health Cloud hizmeti, IBM Watson Health’in kavramsal hesaplama yetenekleriyle birleşerek, Apple’ın ResearchKit ve HealthKit platformunu kullanan iOS uygulamalarından gelen sağlık verilerinin işlenmesine yardımcı olacak.

Mobil cihazlar üzerinden günümüzde olağanüstü yoğunlukta veri akışı sağlanıyor. Tüketicilerden gelen bu çok büyük hacimlerdeki değerli sağlık verileri Apple’ın HealthKit ve ResearchKit çerçeveleri tarafından yakalandıktan sonra sağlığın iyileştirilmesi ve tıp araştırmalarına ivme kazandırılması için kullanılabilecek.

Apple’ın HealthKit platformu sayesinde uygulama geliştiricileri, uygulamayı yüklemiş olan kullanıcıların kendi sağlıklarını ve sağlıklı yaşam biçimlerini yönetmek üzere özel uygulamalar hazırlıyorlar. Diğer taraftan bir başka uygulama platformu olan ResearchKit, tıp araştırmacılarına, araştırmalarını hızlandıracak araçlar sunan açık kaynaklı yazılım platformu oluşturuyor. HealthKit tabanlı uygulamalar sağlıklı kullanıcıların sağlıklı yaşam yaklaşımlarına destek olurken ResearchKit ise tedavi gören kullanıcılardan gelen bilgileri toplayarak tıp araştırmalarına destek oluyor.

Gerçekleştirilen işbirliği ile IBM ve Apple, araştırmacıların açık bir ekosistem ortamında verilere erişmesini ve verileri paylaşmasını amaçlıyor. Ayrıca ekosisteme dahil olan araştırmacılar IBM’in veri madenciliği ve tahmine dayalı analitik yeteneklerine de erişebilecek. Böylece güvenli, ölçeklenebilir bir bulut sisteminde sağlık verilerinin yeniden tanımlanması ve depolanması sağlanmış olacak. Sağlıkla ilgili uygulama geliştiricileri ve tıp araştırmacıları, bu verilerden bugüne kadar görülmemiş bir kapsamda yararlanabilecekler.

Tüm bunlara ilave olarak IBM, HealthKit ve ResearchKit kullanan uygulamalar için araştırma bulgularını zenginleştirmek ve tıp alanındaki keşiflerde kullanılmak üzere buradan gelen verileri diğer veri kaynakları ve veri türleriyle birleştirerek kolaylıkla toplamak, depolamak ve modellemek için Health Cloud platformunu kullanıma sunacak.

IBM Araştırma ve Çözümler Portföyü Kıdemli Başkan Yardımcısı John E. Kelly III, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “IBM olarak sağlık sektöründe engin bilgi birikimi ve güçlü geçmişe sahibiz. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği, hekim ve araştırmacıların Apple’ın ResearchKit ve HealthKit verileriyle elde edilen öngörüleri en üst düzeye çıkarabilmesini sağlayacak. IBM’in güvenli veri depolama ve analitik çözümleri, hekim ve araştırmacıların, daha önce benzeri görülmemiş bir boyutta tüketici sağlığından, davranış verilerine kadar gerçek zamanlı öngörülerden yararlanmasına olanak tanıyacak” dedi.

Apple Operasyon Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Williams ise “Apple’ın devrim niteliğindeki ResearchKit platformuyla araştırmacılar, dünyanın çeşitli yerlerinden zengin veriler sağlayacak mobil cihazların gücünden yararlanan uygulamaları kolayca oluşturabilecekler. IBM’in güvenli bulut ve analitik yetenekleri, birçok sağlık sorunuyla ilgili keşiflerin hızlandırılmasına yardımcı olacak ek araçlar sunuyor” dedi.

IBM, aynı zamanda iOS için akut hastalıklardan genel sağlık durumuna kadar sağlık ihtiyaçlarının daha iyi yönetilmesi için kuruluşların çalışanlarıyla birlikte çalışması amacıyla IBM MobileFirst uygulamaları tasarlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir