Apple, istemeden de olsa akıllı telefon bağımlılığına çözüm olabilir

1

Her yıl Eylül ayında tanıtılan yeni iPhone modelleri, bir süre teknoloji dünyasının ana gündem maddesi oluyor. Bu yıl da bildiğiniz gibi iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X olmak üzere üç yeni model birden geldi. 

Bu makalemizde ise, yeni iPhone modellerinin gölgesinde kalan bir ürünü konuşacağız: Apple Watch Series 3. Çünkü bu akıllı saat (ve diğerleri) günümüzün önemli problemlerinden olan akıllı telefon bağımlılığına bir nebze de olsa çözüm olabilir.

Akıllı telefon bağımlılığında bugün

Günümüzde akıllı telefonlarımıza bağımlı olduğumuz su götürmez bir gerçek. Yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefon kullanıcılarının %46’sı “akıllı telefonum olmadan yaşayamam” diyor. ABD’de ortalama bir kullanıcı günde 5 saatini akıllı telefonuyla harcıyor.

Peki bu durum nelere yol açıyor?

Uyku bozukluğu: 2015 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, yatmadan önce duble espresso içmek akıllı telefon kullanmaktan daha düşük bir etkiye sahip. Günümüzde 18 ila 29 yaş arasındaki gençlerin %63’ü ise, akıllı telefonuyla uyuyor.

Anksiyete ve depresyon: Yoğun akıllı telefon kullanımının bizi depresifleştirdiği söyleyen birden fazla araştırma var. Bunlardan bir tanesi, depresif insanın günde ortalama 68 dakika sağlıklı olanın ise 17 dakika akıllı telefon kullandığını söylüyor.

Tabii ki bunların dışında stres, dikkat dağınıklığı ve boyun ağrıları gibi fiziksel sorunlar da var.

Apple Watch çözüm olabilir mi?

12 Eylül‘de gerçekleştirilen lansman ile tanıtılan Apple Watch Series 3 modelinin çok önemli bir özelliği var: LTE desteği.

Bu sayede telefona ihtiyaç duymadan direkt olarak saat üzerinden arama yapabiliyor, e-maillerinizi kontrol edebiliyor ve gelen mesajlara yanıt verebiliyorsunuz. Yani Apple, bu destekle beraber akıllı telefonu 1.4 inç ekranlı bir cihaza sığdırmış durumda.

Akıllı saat ile bunları yapabiliyor olmak, telefon bağımlılığına bir nebze de olsa çözüm olabilir. Çünkü benzer işleri akıllı telefon ile yaptığınızda, örneğin bir e-maili yanıtladıktan hemen sonra kendimizi Facebook‘a veya Instagram‘a girmeden alıkoyamıyoruz.

Tabii ki diğer akıllı saatleri de es geçmemek gerek. Bu yazıyı bir Gear S3 kullanıcısı olarak yazıyorum ve bana gelen mesajları, bildirimleri saat üzerinden görebilmek bile akıllı telefonu cebimden çıkartmamam için yeterli oluyor. Ayrıca Spotify‘dan şarkı dinlerken müziği saat üzerinden kontrol etmek de büyük kolaylık.

Ancak şu an Apple Watch‘ta olup Gear S3‘te olmayan en önemli şey dikte. Apple Watch kullanıcıları gelen bir WhatsApp mesajına konuşarak cevap verebiliyor. O yüzden hem LTE desteği, hem de bu dikte sebebiyle günlük kullanımda Apple Watch’un bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yorumlar

  1. Mükemmel bir tespit. tebrik ediyorum.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>