Apple’dan çevreci radikal adımlar

0

Apple da bunun son örneğini oluşturuyor. Şirket, dün yaptığı açıklamayla ürünlerini üreten iş ortaklarının karbon emisyon oranlarını da takip ettiğini duyurdu. Apple, bir süre önce sera etkisine neden olan gaz atıklarını azalttığını açıklamıştı. Apple, son dönemlerde şirketin artış kaydeden su tüketimine çözüm bulmak için arayışlarını sürdürüyor. Bu çerçevede, çevre koruma ajansı EPA’nın eski yöneticisi Lisa Jackson’u görevlendiren Apple, böylelikle gözlemcilerden geçer not almayı başardı.

2014 Çevre Sorumluluk Raporu”nu yayınlayan Apple’a göre yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar meyvelerini veriyor. Bu, daha az karbon salınımının ve maliyetlerin kayda değer oranda azaltılması anlamına geliyor. Rapora göre, alınan tedbirler çerçevesinde 2011 ile 2013 yılları arası dönemde enerji kullanımında yüzde 44’lük artış olmasına rağmen karbon salınımı yüzde 31 azaldı.

Apple-Campus-Concept-Art-Top

Silikon Vadisi’nde, yeni bir kampüs inşa eden Apple, bu çalışmalar dolayısıyla su harcamalarında hatırı sayılır bir artışın yaşandığını gizlemiyor. Ancak, şirket yetkilileri bu tüketimin rasyonel sınırlara çekilmesi için çaba sarf edildiğini ifade ediyor. Şirket ayrıca, Foxconn başta olmak üzere kendisi için üretim gerçekleştiren iş ortaklarının çevreye gereken duyarlılığı göstermemelerinin karbon oranındaki büyüklüğe çarpan etkisi yaptığını ve bunun değişmesi gerektiğini kabul ediyor.

1997 yılında, 181 ülke tarafından imzalanan Kyoto Protokolü çerçevesinde karbon dioksit ve sera etkisine neden olan gazların salınımlarının azaltılması ve dolayısıyla çevrenin en az şekilde etkilenmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>