Apple’ın servis işleri Fortune 100 listesine girer mi?

0

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple’ın geleceği hakkındaki planları ile teknoloji dünyasında ne kadar güçlü bir konumda durduklarını yeniden hatırlattı. İkinci çeyrek rakamlarındaki etkileyici rakamlar nedeniyle övgüler alan Tim Cook, Apple’ın artık sadece cihaz satan bir şirket değil, müzik, film, bulut servisleri, AppStore uygulama satışları gibi hizmetlere sahip bir servis şirketi de olduğunu hatırlattı.

Tim Cook’a göre ABD’li telefon üreticisinin servis işleri, önümüzdeki yıllarda o kadar büyüyecek ki, sadece bu işler, tek başına Fortune 100 listesine girmeye yetecek kadar gelir üretecek.

Geçen çeyreğe göre kazancını %37 oranında arttıran firma, iPhone satışlarındaki yükselişin durması ve hatta artık daha az iPhone satıyor olmalarına rağmen yükselen kazancını servis gelirlerine borçlu. Firmanın sonbaharda çıkacak yeni iPhone’u ile cihaz satışlarının da patlamasıyla sene sonunu olağan üstü kar rakamları ile kapatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada firma, teknik ve lojistik olarak çok meşakkatli ve aynı zamanda riskli bir iş olan cihaz satışından öte, cihazları satın alan müşterilerini daha sonra servislerine yönlendirmenin çok daha karlı bir iş olduğunu keşfetmiş durumda.

Satıştan sonra satmaya devam

Tim Cook, şirketin servis gelirlerini arttırmak için bir süredir yoğun olarak çalışıyordu. Müzik servisini, uygulamaları abonelik sistemine geçirmelerini, bulut tabanlı hizmetlerini göz önüne alırsak, firma kullanıcılarına bir yandan piyasadaki en yüksek fiyatlı mobil cihazları satarken diğer yandan da müşterilerinin cebinden servis ücretleri için dolarları çekmeye devam ediyor ki, bu pazarlama başarısının mimarı olarak Cook’un da Apple tarihinde Jobs kadar önemli bir yerde konumlanacağını tahmin etmek zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>