Araştırma: Netflix DVD satışlarını öldürüyor mu?

0

ilNetflix farklı ülkelerde kullanılmaya başlanması ile film ve dizi izleme alışkanlıklarını tamamen değiştirirken, yapılan yeni bir araştırma oldukça dikkat çekti.

Şu anda dünya genelinde en çok tercih edilen izleme platformlarından olan Netflix, birçok film ve TV hayranının hedefinde. Üstelik hizmetin telif hakkı sahiplerine milyarlarca dolar getiri sağlaması da hem izleyicileri hem de yapımcıları mutlu eden bir formülün geliştirildiğini gösteriyor. Ancak sistemin bir de dezavantajı var. Yeni araştırmalar, Netflix’de zengin bir arşiv bulunmasının, geleneksel olarak sektörün en büyük gelir kaynağı olan CD satışlarına ciddi zarar verebileceğini gösteriyor.

Film Sektörü Değişiyor

Son on yılda, TV ve film şirketleri, tüketicilerin hızla değişen taleplerine uyum sağlayarak, iş modellerini yeniden düzenlemek ve revize etmek zorunda kaldı. Bu durum, çoğu yabancı portalda ve araştırmada “muazzam bir deney” olarak tanımlanırken, bu sırada pek çok farklı sistem ve yöntem de kullanıldı.

Bu çabalar sonucunda ise bugüne kadar en başarılı ve uzun soluklu yöntem ise Netflix gibi çevrimiçi izleme platformları oldu. Film endüstrisi kısmen korsanlığa tepki göstererek kendi çevrimiçi video indirme seçeneklerini sunmaya başlarken, geliştirilen Netflix gibi sistemler sektör için çok daha cazip seçenekler sundu. Bu bakımdan şu anda yasal olarak film ya da dizi izlemek isteyenlerin ilk tercihi Netflix. Fakat Türkiye’de olmasa dahi ABD gibi pek çok yabancı ülkede CD/DVD satışları yapımcılara iyi gelir sağlıyor. Bu bakımdan Netflix ile bir engel aşılmış olsa da uzun vadeli geliri optimize etme noktasında çeşitli sorunların yaşandığı sektörde şu aralar konuşuluyor.

Uzun yıllardan beri DVD satışları, ABD’de yıl bazında milyarlarca dolar getiri sağlarken, film endüstrisinin birinci sınıf gelir kaynağı olarak görülüyordu. Netflix’in hizmeti ise bu satışlara doğrudan bir rakip ve daha ekonomik bir alternatif. Peki, giderek artan kullanıcı sayı ile Netflix nasıl bir değişim yaşatacak?

Hong Kong’ta üniversitede kurulan özel bir ekip tarafından yapılan araştırmalarda temel odak noktası Netflix ile birlikte ABD’deki DVD satışları arasındaki etkileşim oldu.

Peki, Sonuç?

2007’de ortaya çıkan yeni izleme sistemi, çeşitli kiralama ya da uzaktan satın alma aşamalarını doğrudan ortadan kaldırdı. Böylece izleyiciler için aslında en çok can sıktan bekleme süresi ortadan kaldırdı. Üstelik kiralama yöntemi düşünüldüğünde DVD alma, izleme ve sonrasında iade süreci gereksiz yere zaman ve iş kaybı yaratıyordu. Bu nedenle de kullanıcılar daha basit bir işlem olan aç ve izle seçeneğini daha çok sevdi. DVD kiralama ve satışlarında ciddi düşüşler görülmeye başlandı.

Şu anda sistemde 87 milyon abone yer alıyor ve her gün milyonlarca farklı dizi, film ve TV şovu izleniyor.

Uygulamanın kullanıldığı bölgelerdeki satış ve kiralamalar düştüğü gibi Netflix tarafından açılan ve oldukça ilgi çeken DVD.com’daki kullanıcı sayısında da düşüş yaşanıyor. Bu konudaki gelişim tablosu ise şöyle;

2016 itibari ile DVD.com’daki kullanıcı gelişimi

Hong Kong araştırmalarında yüzdeler ve net rakamlar açıklanmasa da genel itibari ile Netflix’in sektörü etkilediği, satış ve kiralama oranlarını düşürdüğü ve sektörün buradan elde ettiği gelirin de azalmasına yol açtığı belirtiliyor. Mevcut tabloya göre de bu geçişin ve değişimin yaşanması kaçınılmaz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>