Argenit, ürünlerini bulut ve yapay zeka ile zenginleştiriyor

0

Sağlık sektörüne yönelik görüntüleme ve analiz çözümlerini üreten Argenit, bulut ve yapay zeka gibi yeni teknolojileri eklediği çözümleri ile uzaktan tanı koyma süreçlerine destek oluyor. 

İTÜ ARI Teknokent’te yer alan Argenit, genetik hastalıkların erken tanı ve tedavi süreçlerini kolaylaştıran dijital mikroskobik görüntüleme sistemleri tasarlıyor. Argenit’in ürettiği bulut tabanlı sistemler uzaktan tanı koyma olanağı da sağlıyor.

1999’dan beri yapay zeka destekli ürünlerinin hastaneler, laboratuarlar, genetik tanı merkezleri ve üniversitelerin tıp merkezlerinde kullanılması nedeniyle bu alanda önemli birikim ve deneyim elde etmiş olan şirket, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği destekli projelerini inovatif ürünlere dönüştürerek hem akademiyi hem güncel teknolojileri takip ederken ithal ikamesi ile cari açığın kapanmasına katkı sağlıyor.

13 yılda 10 TÜBİTAK projesi ürettiklerini söyleyen Argenit kurucu ortağı Burak Buyrukbilen, “İnsan genetiği gibi karmaşık ve derinlemesine incelenmesi gereken bir alanda çok sayıda akademik çalışma gerçekleştirdik. Çalışmalarına devam ettiğimiz dört TÜBİTAK projemiz daha var” diyor. 

1999 yılından bu yana yapay zeka tabanlı medikal görüntüleme alanında faaliyet gösteren Argenit, sağlık sektörüne yönelik yapay zekalı dijital analiz sistemleri ve DNA kitleri tasarlıyor ve üretiyor. Şirket, genetik ve patoloji tanıları verirken hekimlerin ihtiyacı olan görüntü işleme ve analiz sistemlerinin, DNA kitlerinin Ar-Ge sürecinden üretim, satış ve teknik desteğine kadar geniş çaplı hizmetler sunuyor. Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ile kurulan Argenit, bulunduğu sektörde yerli yazılım üreten ilk şirket.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>