ARM Huawei’ye işlemci satmaya devam edecek

0

ABD’nin Çinli elektronik devi Huawei’ye uyguladığı ambargoya rağmen, İngiliz menşeli Japon işlemci üreticisi ARM, Huawei’ye işlemci satmaya devam ediyor.

Japonlar ARM’ı satın almıştı

Japon SoftBank tarafından 32 milyar doalra satın alınan mobil işlemci teknolojileri üreten İngiliz şirketi ARM’ın yöneticileri, ABD’nin ambargosunun onları “bağlamadığını” dile getirerek, Huawei ile ticari ilişkilerine devam ediyorlar. ARM, daha önce Huawei ile ticareti keseceğini açıklamıştı. Ancak bu karardan dönüldü.

Öte yandan ABD, İngiliz ve Japon şirketi ARM’a karşı herhangi bir yaptırım planlamazken, başka ülkelerin ambargolarına ters hareket etmesi halinde ağır yaptırımlar uygulama tehdidi savurması da dikkat çekiyor. 

ARM’ın işlemci mimarisine erişimini kaybetmesi Huawei için çok yıkıcı bir darbe olacakken, ABD’nin ARM’ı ambargoyu uygulamaya zorlamaması da soru işaretleri oluşturuyor. Sizce, Google’ı zorlayarak Android uygulama marketini dahi Huawei’ye kapattıran ABD’nin ARM işlemcilerin satışına ses çıkarmamasının sebebi nedir?

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>