Audi ve FAW ortak girişimi için gecikme yaşanıyor

0

Audi ve FAW

Audi ve FAW ortak girişimi için onay alma konusunda gecikme yaşandı. Sürecin Aralık ayı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Audi ve FAW ortak girişim kuracak

Audi’nin Çin’de devlete ait FAW Group ile elektrikli araçlar üretmeye yönelik ortak girişimi, onay alma konusunda gecikme yaşıyor. Girişim için Aralık ayı sonunda harekete geçilmesi hedefleniyor.

Alman otomobil yayını Automobilwoche yaptığı açıklamada, Audi ve FAW’ın 2024’ten itibaren otomobil üretmeye başlayacak olan tesisi inşa etmeye başlama lisansının, Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın müdahalesinden sonra Aralık ayında gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Audi, Ekim 2020’de FAW ile dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de ortaklaşa birinci sınıf elektrikli araçlar (EV’ler) üretmek için bir mutabakat anlaşması imzaladı. Alman otomobil üreticisi, kuzeydoğudaki Changchun şehrinde ve güneydeki Foshan şehrinde içten yanmalı motorlu otomobiller yapmak için FAW ile uzun süredir devam eden bir ortaklığa sahip.

FAW ortak girişimin %40’ına, Volkswagen ve Audi ise %60’ına sahip durumda.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>