Autodesk, öğrencileri sürdürülebilir ulaşıma yönlendiriyor

0

Şehir yaşamı ve beraberinde ulaşım sorunları gittikçe artıyor. Bu konuya dikkat çekmek istediklerini belirten Autodesk Akdeniz Ülkeleri Eğitim Koordinatörü Evren Arın, bu yıl ikinci kez düzenledikleri DesignNext yarışmasının temasını bu amaçla “Şehir içi engelsiz deniz yolculuğu” olarak seçtiklerini belirtti.

Basın toplantısı için mimari yönden zengin 150 yıllık bir binayı tercih ettiklerini de belirten Arın, yarışmada kazanan isimlerin, diğer ülkelerde kazanen ekiplerle birlikte Şangay’da Autodesk Panorama isimli bir eğitim programına alınacağını da belirtti.

Bu yıl 68 üniversiteden 211 takımın katıldığı ve 63 proje tesliminin gerçekleştiği yarışma iki ana kategoride düzenlendi. Mimari Tasarım dalında “Engelsiz İskele” tasarımlarıyla yarışan ekipler arasında İstanbul Teknik Üniversitei Mimarlık Bölümü’nden Damla Öztürk ve Ece Bahar Elmacı‘dan oluşan ekip birinciliği alırken; Ürün Tasarımı dalında ise şehir içi deniz ulaşımına yönelik “Engelsiz Yolcu Motoru” tasarımları yarıştı. Bu kategoride kazanan isimler ise Balina Gemi Projesi isimli çalışmalarıyla Gazi Üniversitesi’nden Aysun Ocak ve Demet Parlak oldu.

Arın’ın yarışmanın kapsamıyla ilgili verdiği bilgileri ve kazanan öğrencilerin yorumlarını videomuzda bulabilir, yarışmaya katılan örnek çalışmaların tamamına ise designnext.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>